Chyby při plánování dovolené, které místo odpočinku přinášejí jen další stres

Náš mozek i tělo nejsou navrženy tak, aby pracovaly nepřetržitě, proto tady máme víkendy a dovolené, které by nás měly zbavit stresu. Ovšem plánování dovolené někdy může mít opačný efekt a ještě více nás vyčerpat. Chcete-li zlepšit kvalitu vašeho života a dobít baterky, vyvarujte se následujícím chybám při plánování dovolené.

Nic nedělat je v pořádku

Je jasné, že chcete navštívit co nejvíce míst, když už jste se dostali do dalšího koutu světa, ale nabitý itinerář může být velkým stresorem. Nemusíte mít přece naplánovanou každou minutu dne. Zmenšete své plány alespoň o 30 % nebo si nechte 1 či 2 dny na improvizaci. Potulujte se, válejte se na pláži, zastavte se v místní kavárně nebo obchodu, přečtěte si knihu, kterou jste už měsíce odkládali kvůli nedostatku času. Nic nedělat je na dovolené v pořádku.

Vynecháváte důležitá jídla

Typický důsledek nabitého programu. Pokud si plánujete návštěvy všech atrakcí, nezapomínejte na čas na jídlo. Popřípadě u sebe vždy mějte nějaké občerstvení.

Jste příliš přísní na svůj program

Nemusíte do posledního bodu dodržovat svůj rozvrh, buďte trochu spontánní. Cestovatelé často objeví ty nejlepší restaurace či nejzábavnější aktivity až poté, co se zeptají místních obyvatel nebo jen tak z rozmaru slepě zapíchnou prst do mapy. Nestresujte se, když vám něco naruší plány, nechte věci přirozeně plynout.

Kontrola pracovního e-mailu

Velké NE. Zapomeňte na pracovní život, na e-maily, možná i na sociální sítě. Telefon používejte maximálně pro lepší orientaci na cizím místě nebo k pořízení vzpomínkových fotografií. Využijte svůj volný čas na maximum a odpojte se od pracovního světa.

Nedostatečné plánování

I když nabitý rozvrh je špatný, stejně tak na vás bude mít negativní vliv i nedostatečné plánování. Zase není dobré vše nechat náhodě, například ubytování či letenky. Sestavte si seznam hlavních bodů, které je potřeba splnit, abyste byli v klidu, a důležitých míst, která rozhodně chcete na svých cestách navštívit. Pokud některé z nich vyžadují rezervaci, udělejte to předem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sunnyskyz.com