Důležité tipy, které pomohou jedincům se srdečním onemocněním vést zdravý život bez rizika i v kritickém období horkého léta

Vysoké letní teploty zvyšují naši tělesnou teplotu, což znamená, že srdce se musí více snažit, aby udrželo vnitřní teplotu těla v normě. Ovšem zvýšené riziko mohou pocítit lidé se srdečními problémy, pokud během léta neudělají odpovídající opatření. V opačném případě je u nich větší šance útoku srdečního infarktu nebo mrtvice.

Jak horké počasí ovlivňuje srdce?

Když okolní teplota stoupá, lidské tělo funguje jinak než obvykle. Srdce musí více pracovat, rychleji pumpovat krev do dalších částí těla, aby regulovalo tělesnou teplotu. Pokud totiž není lidské tělo správně chlazeno, dochází k úpalu. Vzhledem k tomu, že bude muset srdce vykonávat svou funkci dvojnásobně, jedinci se srdečními problémy jsou vystaveni zvýšenému riziku srdečního infarktu a mrtvice. Lidé s poškozeným nebo oslabeným srdcem mají také vyšší pravděpodobnost úpalu, dehydratace, arytmie a angíny.

Nepřehánějte to s cvičením

Srdce už tak samo o sobě tvrdě pracuje, jakmile stoupne teplota, natož ve chvíli, kdy se člověk rozhodne vynaložit energickou aktivitu. Nejlepší možností je cvičit uvnitř a vyhnout se horkému počasí, zejména v časech, kdy je největší vedro, například kolem poledne.

Vyhněte se kofeinu a alkoholu

Kofein i alkohol vedou k dehydrataci, jež je velmi nebezpečná pro osoby se srdečním onemocněním. V létě potřebuje tělo vodu, aby si udrželo kontrolovanou teplotu, takže to znamená jediné – vyhněte se nebo alespoň omezte spotřebu kávy, čaje a alkoholu.

Pijte dostatek vody

Ať už máte problémy se srdcem či nikoli, musíte udržovat tělo hydratované, aby mohlo vykonávat všechny funkce. Pití dostatečného množství vody reguluje srdeční tep a vyplavuje toxiny z těla.

Nastavte si dobře vyváženou stravu

Snažte se do stravy zahrnout všechny základní živiny. Jezte čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny a čočku. Vyhněte se nezdravým, kořeněným, mastným, konzervovaným a zpracovaným potravinám. Co nejvíce se vyvarujte kouření a pití alkoholu.

Zůstaňte v kontaktu s lékařem

Pacienti s ischemickou chorobou srdeční mohou v létě prodělat epizody v důsledku nadměrného tlaku na srdce a mohou vyžadovat více kyslíku. Tito lidé jsou také ohroženi fibrilací síní a srdečním selháním. V tomto případě je nezbytné přijmout nezbytná opatření a mít možnost být v kontaktu se svým lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hdfclife.com