Maličkosti, kterými lze ušetřit peníze a zároveň chránit naši planetu

Není nutné, abyste cestovali na kraj světa a pomáhali zachraňovat planetu. Bohatě postačí, pokud začnete nejdříve u sebe ve vaší domácnosti. Sami pak uvidíte, jak váš vaše okolí začně následovat. Přinášíme vám několik tipů a rad, jak pomoci vašim dětem a vnoučatům žít v lepším světě než je ten dnešní. Ušetříte peníze a zachráníte planetu.

Nepijte balenou vodu

Všichni bychom měli během dne řádně doplňovat tekutiny a zůstávat hydratovaní. To ale není důvod, proč si neustále kupovat balenou vodu v plastové lahvi. Je čas si pořídit takovou, kterou můžete používat opakovaně a stále dokola doplňovat. Znamená to více peněz do kapsy a méně plastu na zemi.

Perte méně

Samozřejmě to neznamená, že byste měli chodit ve špinavém oblečení. Než pračku zapnete, celou ji naplňte. Snížíte tak spotřebu vody i energie.

Používejte myčku na nádobí

Určitě si dokážete pár talířů opláchnout v ruce, ale měli byste začít přemýšlet nad myčkou na nádobí. Je to mnohem ekologičtější možnost. Existují energeticky úsporné modely, které pojmou na jedno zapnutí asi 10 litrů vody.

Navštivte obchod s použitým zbožím

Víme, že vyhnout se nákupu nových věcí je těžké, ale existuje veliká šance, že najdete něco, co zrovna opravdu potřebujete a někdo jiný už ne. Začněte navštěvovat obchody s použitým zbožím, second handy nebo bleší trhy. Můžete najít spoustu zajímavých věcí, které skoro nic nestojí.

Žádné papírové utěrky

Nevyhazujte vaše stará trička nebo ručníky. Předělejte je na hadry na úklid. Vaše domácnost bude produkovat méně papírového odpadu, už tak je ho v Tichém oceánu dost.

Podpořte místní farmáře

Spousta energie je vynaložená na přepravu čerstvého ovoce a zeleniny z jedné země do druhé, takže je možná načase navštívit místní farmáře. Většina výrobků bude nejen levnější, ale i čerstvější. Navíc, vždy je dobré podporovat malé podniky.

Vypínejte elektroniku

Váš počítač, televize a jiná elektronika využívají energii i v režimu spánku. Vypněte je a odpojte. Pokud počítač nepoužíváte, nevypínejte ho pouze na noc, ale i přes den.

Omezte dojíždění autem

Výfukové plyny znečišťují vzduch, vodu i půdu, poškozují zdraví a dokonce způsobují globální oteplování. Snažte se občas využít hromadnou dopravu, spolujízdu, kolo nebo choďte také pěšky. Pomůžete k zlepšení kvality vzduchu na naší planetě.

Recyklace je zábava

Slyšeli jste někdy, že odpad pro jednoho je pokladem pro druhého? Je načase, abyste si ze svého odpadu vytvořili svůj poklad. Prohlédněte si své staré věci a zkuste jim dát ještě druhou šanci. Popusťte uzdu kreativitě.

Zasaďte si svou vlastní zahrádku

Vytvořte si zahrádku, i kdyby jen na okenním parapetu. V květináčích můžete pěstovat rostliny jako ředkvičky, špenát, cherry rajčátka, bazalku i česnek. Více rostlin znamená více kyslíku a více peněz ve vaší peněžence.

Koneckonců, i když nejde jen o peníze, jsme zodpovědní za naši planetu a budoucnost našich dětí.

zdroj: brightside.me