Jak vybrat dobré krmivo pro kočky?

Na současném trhu je nespočet značek kočičího krmiva. To, že se na vás z obalu vyhlíží spokojená zdravě vypadající kočička, však neznamená, že se jedná o krmivo kvalitní, které by vašemu mazlíčkovi dodalo vše, co opravdu potřebuje. Na co se tedy při výběru krmiva pro kočky zaměřit?

Základem kvalitního krmiva pro kočky je především maso

Kočka je od přírody masožravec a na to byste při výběru krmiva neměli zapomínat. Přeci jen nepotkáte kočku, která by si v přírodě pochutnávala na mrkvi nebo třeba jablíčku. Trávu pak kočky konzumují především kvůli čištění střev.

Vhodné tedy je vybírat krmiva pro kočky, která se vyznačují vysokým podílem masa, jež kočce dodají potřebné živočišné bílkoviny. Ve stravě by pak neměl aspoň občasně chybět taurin, který kočka získává z ryb, červeného masa, vnitřností a vajec. Tyto výživové údaje pak najdete na obalu. Navíc když si vyberete kvalitní chovatelské potřeby, personál vám jistě ochotně s výběrem poradí.

Kromě obsahu masa je důležité přihlížet i k několika dalším faktorům

Velmi důležité je kupovat krmivo podle věku kočky, protože koťata nebo starší kočky mají specifické nutriční potřeby. Krmiva pro koťata jsou vhodná pro kočky mladší 12 měsíců, krmiva s označením senior jsou pak skvělou volbou pro kočky starší 7 let.

Při výběru krmiva byste neměli zapomenout přihlížet i k aktuálnímu zdravotnímu stavu kočky. Mezi nejrozšířenější zdravotní komplikace u koček pak patří cukrovka, problémy s ledvinami či zubní onemocnění. V případě onemocnění zubů nebo jejich ztráty je vhodné volit spíše vlhká krmiva ve formě konzerv a kapsiček než sušené krmivo ve formě granulí.

Podle čeho se ještě rozhodovat mezi sušeným a vlhkým krmivem?

Sušené krmivo má bezesporu výhodu v tom, že jej můžete nasypat kočičce do misky a nechat jej tam celý den, aniž by se zkazilo. Potřeba je však zajistit kromě krmiva i dostatek čerstvé pitné vody.

Velmi oblíbené jsou nejen u páníčků, ale i samotných koček především praktické kapsičky, které se vyrábějí v řadě zajímavých příchutí a kočičkám se nikdy nepřejí. Zároveň pak mají velmi praktické balení a jednoduché podávání. Navíc obsahují i vodu, která je ve stravě také velmi potřebná. Zkuste se podívat na Fera24.cz – kapsičky pro kočky a budete jistě příjemně překvapeni opravdu širokým sortimentem příchutí a značek.

Na co si naopak dát při výběru krmiva pro kočky pozor?

Řada krmiv pro kočky obsahuje velký podíl obilovin nebo luštěnin, které dodávají kočce sacharidy. Kočičí trávení však tyto látky nedokáže zpracovat a bez užitku je vyloučí, sice ji na určitou dobu zasytí, ale tělo z těchto látek ve skutečnosti nic nezíská a za chvíli bude mít kočička znovu hlad. Tato skutečnost platí především u levnějších krmiv, která se tváří jako výhodná, ale ve finále jich kočička potřebuje sníst mnohem více. Levné granule se tak vlastně dost prodraží.

Nezapomínejte ani na zásadu, že je vhodné vlhká krmiva ve formě kapsiček a konzerv střídat. Nejzásadnějším důvodem je, že si kočička nevypěstuje alergii na některou ze složek daného krmiva. U suchých krmiv pak časté střídání značek naopak vhodné není, protože to může vést ke vzniku zažívacích obtíží.