Jak vybrat perfektní jídelní soupravu?

Jak vybrat perfektní jídelní soupravu?

Ať už si zařizujete kuchyň nebo máte jenom chuť na změnu, bude nádobí určitě jednou z položek, které bude třeba řešit. Časem tato výměna potká každou domácnost – a může to být proto, že změníte vkus a chcete jiné barvy, nebo zkrátka jen proto, že se vaše staré nádobí opotřebovalo a už je třeba ho vyměnit.

Poradíme vám, jak si vybrat jídelní soupravu na míru a co všechno by měla obsahovat. Dobře víme, že u jídelního servisu budete vybírat hlavně očima – důležité jsou však i jiné faktory.

Jídelní soupravy

Jídelní souprava se obvykle skládá z hlubokého, mělkého a dezertního talíře. Najdete tam i misky a šálky na kávu nebo čaj. Zakoupit si můžete také pouze sadu talířů a mističek a hrnky doplnit samostatně.

Talíře v kuchyni obvykle používáme nejvíce a nejčastěji také přijdou k úhoně. Může za to třeba myčka, když talířem zavadíme při vyndávání, ruční mytí nádobí nebo, přiznejme si to, naše nešikovnost. Při vysokých teplotách mohou také talíře ztrácet svou barevnou stálost.

U hrnků je zase třeba zohlednit, jaké nápoje rádi pijete. Pokud jste fanoušky malého espresa, budete kupovat úplně jiné hrnečky než ti, kdo denně vypijí litry čaje.

Jaké jsou druhy jídelního servisu?

Zatímco kdysi vedly spíše jemné kytičkové vzory, případně zlaté zdobení, v dnešní době jsou velmi populární jednoduché a střídmé, často jednobarevné kombinace, případně kombinace různých druhů talířů ve stejném motivu.

Kolik talířů a hrnků je potřeba mít doma?

Počet nádobí se bude odvíjet zejména od počtu členů vaší domácnosti a také vaší ochoty mýt nádobí v pravidelných intervalech. Běžná čtyřčlenná rodina nejčastěji ocení sadu nádobí s minimálně 18 kusy, pokud je vás ještě více, poohlédněte se klidně pro 30 dílech. Zde platí, že se na počtu nevyplatí šetřit – není problém, když nádobí v poličce zůstane, problém je, když vám přijde nečekaná návštěva a nemáte jí na co dát večeři.

Co zohlednit při výběru jídelního servisu?

  1. Vzhled – jak jsme si řekli, vybírat budete určitě očima, tudíž vzhled je velmi důležitý. Na trhu je nepřeberné množství vzorů, barev, a dokonce i tvarů. Talíře už dávno nemusí být jenom kulaté, stylově vypadají i hranaté tvary (pozor ale, pokud na ohřívání jídel používáte mikrovlnku – jestliže má hranatý talíř větší průměr, nebude se správně otáčet). Zatímco dříve bylo moderní mít vše sjednocené a každý talíř a hrnek stejný, dnes výrobci přichází s jídelními sadami, které vypadají podobně, perfektně se k sobě hodí, doplňují se, ale stejné nejsou.

  2. Cena – určitě to dobře znáte, souvisí s každým domácím zařizováním. Jídelní sety seženete „za pár stovek“ i za desetitisíce. Tady záleží nejen na vašem vkusu, ale i na rozpočtu.

  3. Kolik kusů potřebujete – v nabídce můžete narazit na všelijaké jídelní sady s určitým počtem kusů. I ty mohou ovlivnit vaše rozhodování.

  4. Rozměry – jestliže jste zvyklí talíře dávat do mikrovlnné trouby nebo máte doma myčku, raději se ujistěte, že se do ní nádobí bez problémů vejde a nezůstane vám venku k ručnímu mytí.

  5. Nahraditelnost – pokud koupíte nádobí z běžné nabídky klasických obchodních domů, snadněji sadu doplníte, když se vám nějaký kus rozbije. Jestliže sáhnete po exkluzivnějším nádobí nebo třeba i po ruční výrobě či malbě, bude následné doplňování o něco těžší.

  6. Příležitost – i ta může vaše rozhodování ovlivnit. Potřebujete talíře na běžné denní používání, nebo spíše sváteční pro zvláštní příležitosti? Tehdy doporučujeme hodně dbát na kvalitu a nadčasové zpracování – takové sváteční sety se často dědí mezi generacemi a hodí se třeba také jako svatební dar do nové domácnosti.

Z jakých materiálů jsou jídelní sady?

Zatímco kdysi se na jídelní servis používaly zejména drahé kovy, jako bylo zlato a stříbro, případně pak levnější cín a dřevo, dnes najdete v nabídce mnoho různých zpracování. Materiály se liší barevnou stálostí, odolností a samozřejmě i cenou.

Sklo – skleněné nádobí je krásné, elegantní a jednoduché. Nicméně jeho nevýhodou je křehkost.

Kamenina – směs kaolinu a křemičitého písku. Velmi oblíbený materiál, který je odolný, cenově dostupný a můžete ho využívat denně – nemusíte se bát ani myčky či mikrovlnky.

Porcelán – tradiční kvalitní porcelán asi nemusíme dlouze představovat. Společně s kameninou je velmi dobrou volbou.

Keramika – keramické nádobí na trhu stále seženete v různých barvách a podobách. Nevýhodou může být náchylnost k jemnému popraskání v případě kontaktu s velmi horkou tekutinou. Keramika ale zase umí zajistit zajímavý designový nádech.

Dřevo – dřevěné nádobí se pomalu opět vrací do módy. Vypadá krásně stylově, ale pozor – nekamarádí se s myčkou ani s vysokými teplotami.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a hlavně kupu příjemných snídaní, obědů i večeří!