Jaké nebezpečí představují plísně a jak zabránit jejich šíření v domácnosti

Pokud v současné době netrpíte astmatem nebo sezónními alergiemi, pravděpodobně se nebudete zajímat ani o nebezpečí vystavení se plísním, které mohou být pro náš organismus někdy i fatální.

Co je to plíseň?

Plíseň je typem houby složeným z malých organismů, jež se dokáží rozmnožovat pomocí drobných spor, které putují vzduchem. My je následně vdechujeme a vystavujeme se tak vážným zdravotním rizikům. Plíseň můžete najít v podstatě kdekoliv, ale kde se jí opravdu skvěle daří, je vlhké prostředí, které jí dodává ideální podmínky pro svůj růst a rozmnožování. Asi tři desítky druhů mohou způsobit alergie dýchacích cest a spustit příznaky senné rýmy, jako je kýchání, rýma, zarudlé oči a vyrážka. Ti, kteří jsou již alergičtí na plísně, se mohou setkat i se závažnějšími symptomy, jako je krátký dech a zhoršení astmatických záchvatů.

Jak zabránit růstu plísní

Přesto, že nelze plísně zcela odstranit, můžete alespoň zabránit jejich rozmnožování ve vaší domácnosti. Pokuste se aplikovat následující postupy, abyste nebyli vystaveni sporám plísní.

  • Odstraňte nadměrnou vlhkost z vašeho interiéru
  • Pravidelně čistěte vzduchové kanály
  • Pokud vám netěsní potrubí nebo jiné zdroje vody, opravte je
  • Osprchujte se ihned po návratu domů, abyste smyli spory plísní a zabránili tak jejich rozptýlení do vašeho domova
  • Vyhoďte nebo vyměňte savé materiály, které by mohly být napadeny plísní

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál poučný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com