Užívání zázvoru není vhodné pro každého. Patříte-li do některé z těchto skupin, může být pro vás toto koření nebezpečné

Zázvor je kořením, které se již po staletí využívá k léčbě různých onemocněním díky řadě svých výhod – může zmírnit nevolnost, bolest svalů, příznaky osteoartrózy, menstruační bolesti a působit i jako prevence před vznikem některých rakovin. Jíst ho můžete syrový, vařený nebo pít ve formě čaje. Jeho pozitivní účinky má na svědomí gingerol, látka s mnoha antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, jež podporují náš imunitní systém.

Ovšem každá mince má dvě strany a ne každý si může dovolit užívat zázvor jako doplněk stravy. Ve skutečnosti může toto koření některé zdravotní stavy zhoršovat a narušovat účinky léků. Pokud patříte do některé z těchto skupin, zázvoru se raději vyhněte.

Nízká tělesná hmotnost

Zázvor pomáhá zhubnout tím, že dokáže potlačit chuť k jídlu a v kombinaci s přísným dietním a cvičebním plánem je ideálním prostředkem pro ztrátu hmotnosti. Pokud tedy trpíte podvýživou a snažíte se přibrat, může být pro vás zázvor riskantní.

Poruchy krve

Trpíte-li poruchami krve, například hemofilií, vyhněte se užívání zázvoru. Koření obsahuje chemikálii zvanou salicylát, vyskytující se v aspirinu, která ředí krev a zlepšuje krevní oběh, což znamená, že u lidí s poruchou krve může způsobit silné krvácení i s malé rány.

Užívání léků na cukrovku, vysoký krevní tlak nebo problémy s krví

Jak bylo uvedeno výše, salicylát v zázvoru ředí krev a narušuje proces srážení krve, čímž budete náchylnější k silnému krvácení. Berete-li léky na problémy s krví, konzumace zázvoru může vyrušit jejich účinky a společně se tak zvýší šance na vznik podlitin a krvácení. Zázvor s léky na cukrovku zase snižuje hladinu cukru v krvi a vzniká riziko hypoglykémie. Posledním bodem je, že zázvor snižuje krevní tlak, takže s léky na snížení hladiny krevního tlaku může rozvinout hypotenzi.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com