Jak vybrat snubní prsteny?

Tento šperk není jen ozdobou. Jedná se o klenot na celý život, dědí se i po generace. Je proto důležité vybrat ten správný kousek. Jak by měl vypadat? Podle jakých kritérií byste jej měli vybírat, aby měl i finanční hodnotu, která bude stoupat? Poradíme vám.

Snubní prsteny – cena

Vybrat kvalitní prsten či jakýkoli šperk nemusí být složité. Stačí si vybrat spolehlivou firmu, která má dobrou pověst a zajistí vám certifikované zboží. Poté platí, že čím vyšší hodnota šperku, tím rychleji se vám bude zhodnocovat. Jenže ne každý má samozřejmě na to, aby kupoval snubní prsteny za statisíce. Někdy i desetitisíce jsou problematické. Vůbec to nevadí. Pokud je šperk z kvalitního kovu a má vzácný kámen, je skoro jisté, že na hodnotě neklesne. Pokud se ovšem bavíme o snubním prstenu, nepředpokládáme, že zde jde o ekonomický kalkul. V takovém případě jde o to, že kvalitní materiály nebudou dráždit kůži nositele a nevypadne kamínek či kamínky usazené v kroužku. Snubní prsten by měl být z kvalitního kovu, což je zlato. Variabilita barevnosti se pohybuje na škále v žlutém, bílém a růžovém odstínu. Ze vzácných kamenů snubní prsteny zdobí nejčastěji diamanty. Nemyslete, že tyto šperky musí stát právě ony desetitisíce. Pěkný kousek pořídíte už za 8000 korun.

Snubní prsteny – výběr

Podle čeho se orientovat při výběru snubních prstenů? Jak jsme zmínili, zlato je nejvhodnějším kovem snubního prstenu. Stříbro není dostatečně vznešené, byť jej mnozí od bílého zlata nepoznají, ovšem ne každému stříbro sedí. Nejčastěji se volí jednobarevné variace, žlutá či stříbrná. Tento jednoduchý základ lze pak snadno kombinovat s vhodným kamenem. Jím je nejčastěji bílý diamant. Hodnot kamene se stanovuje podle brusu a kazivosti. Čím čiřejší, tím vzácnější kousek je. Záleží i na barvě, čirý je nejvzácnější, nažloutlý je levnější. Ovšem pozor, pak je tu ještě vzácná žlutá variace (například firma Tiffany kdysi vybrousila klenot z největšího žlutého diamantu). Výjimečné jsou i růžové a modré variace. Snubní prsteny může zdobit i safír, tanzanit, levnější obměnu představuje zirkon.

Snubní prsten – jak vybrat diamant?

Diamanty určují hodnotu šperku. Už jsme naznačili, podle jakých kritérií se stanovuje hodnota kamene. Podstatné v dnešní době je i zjistit si, z jakého zdroje diamanty pochází. Slyšeli jste o tzv. krvavých diamantech? Jedná se o kameny z nelegálních zdrojů, pochybné těžby, na kterou jsou navíc najímáni otroci. Kvalitní světové firmy proto poskytují certifikáty (označení conflict-free). Spolehlivou certifikaci představuje Kimberley Process Certification Scheme, což je listina zaručená antwerpskou burzou. Rozhoduje i tradice firmy, abyste měli jistotu kvality šperku. Ke každému diamantu musíte dostat certifikát, abyste měli podloženou kvalitu a osvědčení hodnoty v případě, že byste chtěli klenot prodat. Vše nabízí firma SAVICKI, společnost s tradicí od roku 1976. Poskytuje bohatý výběr šperků a díky využití bezešvé technologie vám nabízí mnoho klenotů nejlepší kvality.