Jak vybrat ten správný dům na kolech?

Karavany a přívěsy jsou každým rokem populárnější a stále více lidí volí tuto formu dovolené. Možná je to proto, že poskytují mnohem větší možnost samostatnosti. Nebo je to snad tím, že kdekoho zláká pomyšlení na pocit dobrodružství, který je možné zažít na každém kilometru? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, výběr toho pravého karavanu či obytného přívěsu může dát zabrat. Máme pro vás několik základních bodů, na které byste se měli před koupí či půjčením zaměřit.

Najděte takový přívěs, který auto utáhne

V případě obytných přívěsů je jedním z nejdůležitějších bodů ujistit se, že přívěs nepřesáhne maximální přípustnou hmotnost přípojného vozidla, tedy hmotnost, se kterou může být auto a jeho tažné zařízení bezpečně používáno. Tento údaj naleznete v technickém průkazu.

Dále si dejte pozor, aby celková hmotnost vašeho auta a přívěsu nepřesáhla nejvyšší povolenou hmotnost soupravy. Za předpokladu, že si vyberete prostornější či těžší přívěs, musíte počítat s tím, že budete muset rozšířit svůj řidičský průkaz.

Jak velký rozpočet je potřeba?

Při výběru je nutné myslet na to, že cena karavanu nebo přívěsu není finální částkou investice. Nezapomeňte na údržbu, místo pro parkování, ale i veškeré vybavení (například lůžkoviny a nádobí), pokud již není součástí vašeho domu na kolech.

Dále už rozpočet záleží jen na vás a na tom, kolik do něj chcete investovat. Mějte na paměti, že pořizování ani půjčení zpravidla nebývá levnou záležitostí. Pokrýt část rozpočtu může například tzv. půjčka na účet. Před půjčkou nezapomeňte zvážit své finanční možnosti a nastudovat její podmínky.

Zamyslete se, co od karavanu očekáváte

Rozhodnete se pro karavan, či obytný přívěs? Kolik lidí v něm bude přebývat? Plánujete se spíše zdržovat v kempech, či hojně cestovat mimo ně? Jak „obytňák“ hodláte využívat? Všechny tyto otázky je dobré si položit, než začnete s rozhodováním. Vaše odpovědi totiž ovlivňují například to, zda budete potřebovat vůz se sprchou a WC, solárním panelem a jinými vychytávkami.

Pokud se rozhodnete často zdržovat mimo kempy, počítejte s tím, že budete potřebovat více vybavení, abyste dosáhli soběstačnosti.

Na co si dát pozor

Jestliže jste se rozhodli pro nový karavan nebo obytný přívěs, nemusíte si dělat starosti s nutnými počátečními investicemi na údržbu a opravy. Nemusíte řešit ani technický stav vozu či převod dokladů. Není nutné se obávat ani levnější varianty, tedy koupě použitého vozu, jen doporučujeme přítomnost někoho, kdo se v karavanech dobře vyzná. Ten s vámi projde celý vůz a bude vědět, na co je potřeba se speciálně zaměřit.

Opravdu pečlivě se přesvědčte, že do karavanu nebo přívěsu nikde nezatéká, protože to je poměrně častý nešvar. Přejeme dobrý výběr a krásnou dovolenou v „domku na kolech“.