Otevřete každý den knihu a budete mít zdravější mozek. Světová neurovědkyně sdělila minimální čas, po který byste měli denně číst

Chcete udržet svůj mozek zdravý, čilý a dokonale funkční? Je třeba zachovat  vyvážený holistický přístup. Vše od jídla přes cvičení až po hydrataci může zlepšit vaše duševní zdraví. Pozitivní vliv ale mají také mozkové hry, jako jsou puzzle, sudoku, hádanky a křížovky. Tyto aktivity bohužel ne každého baví. Existuje ovšem jedna věc, která je mnoha lidem příjemná, přínosná a přitom si ještě zlepšíte funkčnost svého mozku.

Kolik byste měli číst pro optimální zdraví mozku?

Nejdůležitější věcí, kterou lidé mohou zařadit do svého denního režimu, je čtení v delší formě, 15 až 30 minut denně. Podle neurologů je čtení dávno ztraceným uměním. Určitě si můžete přečíst hodně textů, sociálních médií a článků, ale jedná se o krátkodobé zážitky. Kniha je ovšem něco zcela jiného.

Učením mozek vytváří kognitivní mapy

Otevřít knihu a ponořit se do stránek, abyste se skutečně seznámili s postavami a poznali něco nového, je pro váš mozek přímo zázračné. Když se mozek učí, vytváří kognitivní mapy. Takže čím víc čtete, postupem let bude váš mozek stále bystrý. Díky tomuto příjemnému tréninku mozku můžete zvýšit své kapacity, naučit se něčemu novému a věnovat svůj volný čas něčemu jinému než moderním technologiím.

Co na to říká věda?

Jedna studie zjistila, že čtení románů je spojeno s krátkodobým i dlouhodobým propojováním v mozku. Další výzkum ukázal, že lidé, kteří se zabývají mentálně stimulující činností, jako je čtení, měli později v životě pomalejší kognitivní pokles. V širším měřítku lze říci, že učení se novým věcem a čtením o nich, můžete zlepšit funkci paměti v pokročilém věku.

Čtěte, kdy jen můžete

Dostat se ke čtení může být jednodušší, než si myslíte. Každý říká, že na to nemá čas, ale to je jen výmluva. Jistě někdy čekáte u lékaře nebo ve frontě u pokladny. To je ideální čas, kdy si můžete číst. Když knihou nahradíte také čas, který obvykle trávíte prohlížením Instagramu nebo hraní her na telefonu, rozhodně vám to po všech stránkách prospěje.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mindbodygreen.com