Čištění koberců: Jak se vypořádat s jednotlivými skvrnami za pomoci běžných nástrojů v domácnosti

Koberce jsou skvělým doplňkem do domácnosti. Místnost zcela změní. Stačí přidat koberec a hned je pokoj útulnější. Ovšem přestože koberce nabízejí spoustu výhod, co se estetiky a tepla týká, mají jednu velkou nevýhodu-rozhodně jsou náročnější na údržbu než podlahy. Zvláště máte-li doma nemotorné malé děti a domácí mazlíčky. Abyste si mohli užívat chůzi jako po obláčku i nadále, je zde několik tipů, jak koberce udržovat čisté, respektive jak k jednotlivým skvrnám přistupovat, aby vás brzy opustily a vy si nezničili koberec.

Jak často koberec čistit?

Investice do vysoce výkonného vysavače je skvělý způsob, jak udržet koberec od každodenního prachu a nečistot, ale k odstranění skvrn, rozlitých tekutin a usazených nečistot je zapotřebí důkladnější čištění. Hloubkové čištění koberců se doporučuje 2x ročně nebo i častěji, je-li to potřeba.

Nejlepší způsob, jak koberec vyčistit

Určité skvrny, například od čokolády nebo bláta, by měly být ošetřeny až ve chvíli, kdy zaschnou. Nepoužívejte fén na vlasy, nechte je přirozeně uschnout. Můžete je pak lépe vydrhnout nebo vysát. Zatímco fleky od potravin a některých nápojů, například od rajčatové omáčky, kávy, čaje nebo červeného vína, by se měly odstranit hned, když jsou ještě mokré.

Vždy je dobré mít po ruce kvalitní prostředky na čištění skvrn, dělají skutečně zázraky. Pokud je však ve svém arzenálu čisticích prostředků nemáte, nevadí. Stejně dobře poslouží jedlá soda a bílý ocet. Ale opatrně, nedrhněte skvrnu příliš drsně, ani ji příliš nenamáčejte. Nečistoty by mohly ještě více prosáknout do vláken koberce. S jedlou sodou také opatrně, má silné bělicí účinky, aby vám na koberci po drhnutí skvrny nezůstalo světlejší místo. To se děje především u starších koberců. V takovém případě je dobré ošetřit skvrnu a poté vyprat celý koberec.

Kdy zavolat profesionála?

Pokud vlastníte velmi drahé koberce nebo jste už zkusili opravdu všechno a nečistoty ne a ne pustit, možná nastal čas zavolat profesionála. Projděte internet, neváhejte si také přečíst jednotlivé recenze a nestyďte se požádat o pomoc.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Goodhousekeeping.com