Dřívější vstávání snižuje riziko deprese až o 40 %. Vědci k výsledkům dospěli studií 840 000 dobrovolníků

Již dlouho je známo, že existuje souvislost mezi spánkem a naším duševním zdravím. Nedávný výzkum vrhá na tento vztah nové světlo. Ukazuje, že dřívější vstávání snižuje riziko deprese až o několik desítek procent. Jak se vědci k takovému výsledku dobrali, popisuje web sciencedaily.com.

Co je deprese?

Deprese je mnohými považována za nemoc 21. století. Stačí se podívat na čísla, jež to dokazují. Odhaduje se, že na celém světě trpí depresí 350 miliónů lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že deprese postihuje ženy 2x tak častěji. Deprese je nejčastější duševní poruchou a hlavní příčinou invalidity a pracovní neschopnosti na světě. Povaha onemocnění vede k narušení fungování pacienta v každodenním životě.

Během deprese je smutek téměř vždy přítomen. V tomto případě je důležitá jeho závažnost a trvání. Pokud někdo neustále, tj. po většinu dne po dobu minimálně 2 týdnů, cítí hluboký, ne zcela oprávněný smutek, pak pravděpodobně může mít co do činění s depresí.

Výsledky studie

Snižuje brzké ranní vstávání riziko deprese? Zdá se, že výsledky studie tento předpoklad potvrzují. Pacienti s depresí často trpí poruchami cirkadiánního rytmu – přes den jsou ospalí, v noci naopak. Studie také ukázaly, že lidé s chronotypem „noční sovy“ mají 2x větší pravděpodobnost, že budou trpět depresí než „ranní ptáčata“. Zajímavé je, že tento vztah nezávisí na tom, kolik hodin člověk spí v průměru.

Studie se zúčastnilo 840 000 lidí. Třetina dotázaných se označila za „ranní ptáčata“ a každý jedenáctý se považoval za „noční sovu“. Všichni ostatní dávali přednost spánku mezi tím. Shromážděné informace byly porovnány s lékařskými předpisy a anamnézou pacientů.

Dřívější vstávání snižuje riziko deprese až o 40 %

Vědci vypočítali, že s každou hodinou dřívějšího vstávání se riziko deprese u subjektů snížilo až o 23 %. Takže pokud porovnáme lidi, kteří vstávají v 8 hodin ráno, s lidmi, kteří vstávají v 6 hodin ráno, v případě druhých je riziko deprese téměř o 40 % nižší.

Jaký to má důvod?

Otázka, na kterou se vědci stále snaží zjistit odpověď. Nevylučují, že to může být důsledek většího vystavení dennímu světlu, které vyvolává strukturální změny. Existují také ti, kteří věří, že lidé, jež jsou aktivní od časných ranních hodin, s větší pravděpodobností lépe navazují a udržují sociální kontakty, stejně jako rychleji najdou práci, jejíž časový interval by odpovídal jejich biologickému rytmu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: naturemed.org