Jak vyčistit starý koberec od skvrn, aby opět vypadal jako nový

Ať už máte děti, domácí mazlíčky nebo jen nešikovné přátele a rodinu, údržba čistého koberce se může zdát jako nemožná záležitost. Ovšem, když víte, jak správně na to, jedná se o snadnou a překvapivě levnou věc. Rozlučte se se skvrnami a přeměňte svůj starý koberec na nový.

Tipy pro vakuové čištění

Než začnete přemýšlet na tím, jak odstraníte vzniklé skvrny na koberci, nejdříve je třeba jej důkladně vysát. Neváhejte využít všechna příslušenství, která k vysavači máte, všechny nástavce, abyste se dostali do špatně přístupných míst a štěrbin. Budete překvapeni, kolik prachu naleznete. Vysávání není jen tak ledajaká činnost, i ona se může dělat špatně nebo správně. Jelikož jsou kobercová vlákna pokroucena různými směry, budete-li vysávat pouze jedním směrem, nezachytíte všechen usazený prach. Místo toho, abyste dělali pohyby jen dopředu a dozadu, vysávejte i zprava a zleva. Vždy před vysáváním nezapomeňte utřít prach v místnosti!

Jak vyčistit skvrny od vína pomocí soli

Stalo se to nám všem! Hezký večer se sklenkou červeného se rázem může proměnit v noční můru, když vidíme, jak červené víno padá na náš krásný koberec. Nemějte strach, i tato situace má své řešení! Začněte tím, že skvrnu vysajete papírovou utěrkou, poté nalijete malé množství studené vody a pokračujete ve vysávání papírovou utěrkou. Následně nasypejte sůl, počkejte, až skvrna zaschne, vyčistěte a poté vysajte. V případě potřeby opakujte.

Čistění koberce bílým octem

Bílý ocet je skvělým odstraňovačem skvrn. Nejlepších výsledků dosáhnete, bude-li skvrna ještě čerstvá. Vysajte skvrnu papírovou utěrkou a poté nastříkejte bílý ocet. Vyčistěte a vysajte přebytečný ocet. Pokračujte, dokud skvrna nezmizí.

Jak odstranit žvýkačku z koberce

V tomto případě vás zřejmě napadá jediné řešení – ustřihnout kobercová vlákna i se žvýkačkou. Ale to rozhodně nedělejte, zůstala by vám na koberci nevzhledná díra. Místo toho nechte žvýkačku ztvrdnout, to můžete udělat pomocí ledových kostek. Následně ji prostřednictvím jídelního nože seškrábněte. Zbytky můžete už snadno očistit.

Jak odstranit krev z koberce

K čistění krve nikdy nepoužívejte teplou vodu! Možná se vám to zdá překvapivé, ale teplá voda pomáhá skvrnám od krve dál se vstřebávat do koberce, než aby je odstraňovala. Z toho důvodu k čištění použijte vždy studenou vodu. Pokud je skvrna již suchá, můžete použít peroxid vodíku a enzymatický čistič, který je vhodný například i k čištění skvrn od moči nebo stolice.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: experthometips.com