Malé rány někdy krvácejí nejvíce. Jak zastavit krvácení do pár minut?

Nehody se stávají neustále, někdy menší, někdy větší, ale výsledkem může být silné krvácení. Kromě první pomoci jako takové je dobré naučit se, jak zastavit krvácení u malých i hlubokých ran. Odborníci radí, jak se zachovat při pracovním úrazu kolegy i při lehkém pořezání prstu při krájení zeleniny.

Jak zastavit krvácení z malé řezné rány

Malé řezné rány jsou drobná poranění, která obvykle zastaví krvácení sama po pár minutách přímého tlaku. Nesahají hlouběji, než je tloušťka kůže a nedochází tak k žádné podstatné ztrátě krve. Někdy ale i menší ranky dokážou nadělat pěknou paseku. Znáte to sami, ty nejmenší rány krvácejí nejdéle. Proto je dobré znát kroky, jak krvácení zastavit.

Použijte tlak

Na ránu přiložte čistou gázu nebo látku a vyviňte přímý tlak bez přerušení, aby se vytvořila sraženina a krvácení ustalo.

Zvedněte ránu nad úroveň srdce

Pokud se řez nachází na dolní nebo horní končetině, zvedněte ji nad úroveň srdce, abyste zpomalili průtok krve. Pokračujte opět přímým tlakem na ránu.

Poranění vyčistěte

Jakmile rána přestane krvácet, je potřeba ji vyčistit. Nejlépe obyčejným mýdlem a vodou, abyste zabránili infekci. Buďte jemní, aby se řez opět neotevřel. Následně jej ovažte čistým obvazem.

Jak se zachovat při hlubokém poranění

Za hlubokou ránu se považuje jakékoli poranění, které odkrývá tuk nebo sval. I když je možné krvácení zastavit svépomocí, vždy by takové zranění měl vidět lékař, protože může vyžadovat stehy nebo jiné pokročilé uzavření. V tomto případě je nutné vědět, jak se v takovou chvíli zachovat. Volejte sanitku, pokud nastanou následující případy:

  • Nekontrolovatelné krvácení
  • Stříkající krev
  • Krev prosakující obvazem
  • Výrazná ztráta krve
  • Krvácení, které nelze ovládat tlakem
  • Rána, která proniká do hrudníku nebo břicha

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.clevelandclinic.org