Zázračné účinky kurkumy vědecky potvrzeny. Výčet zdravotních výhod je ohromující

V české kuchyni se příliš nepoužívá, ale rozhodně by mělo být toto koření jedno z nejoblíbenějších pro své blahodárné účinky na zdraví. Řeč je o kurkumě, která je populární především v asijské kuchyni a je součástí směsi kari, které je v tuzemsku mnohem známější. Kurkuma neboli indický šafrán je koření sytě žluto-oranžové barvy, obsahuje řadu antioxidantů, má protizánětlivé i anti-aging účinky. Podle nejnovější studie může dokonce snížit riziko srdečního infarktu o plných 56 procent. Je čas nakoupit kurkumu do zásoby a používat ji při přípravě pokrmů i lahodných nápojů.

Kurkuma pro zdraví a silné srdce

Při pravidelné konzumaci kurkumy ve stravě dochází k přirozené ochraně mozku a posílení kognitivních funkcí. Navíc zabraňuje vzniku zánětů a má prokázané protirakovinné účinky. Nejnovější studie se zaměřila v souvislosti s kurkumou na kardiovaskulární systém a výsledky jsou ohromující. Extrakt z kurkumy dokáže snížit riziko srdečního infarktu o 56 procent, přičemž studie již byla publikována v prestižním časopise American Journal of Cardiology.

Kurkumin pomáhá jako aerobní cvičení

Zázračnou složkou tohoto koření je kurkumin, což je aktivní látka, která má zemitou chuť připomínající hořčici. Podle vědců, kteří publikovali v roce 2012 výsledky své práce v časopise Nutrition Research, má pravidelné užívání kurkuminu obdobný vliv na aterosklerózu a arteriální dilataci jako cvičení. Do studie byly zařazeny tři skupiny žen. Nejlepších výsledků se zlepšením endoteliálních funkcí pak dosahovaly po 8 týdnech cvičící ženy a ty, které konzumovaly kurkumin. Ten může být stejně jako cvičení preventivním prostředkem proti hromadění plaku uvnitř tepen, což je jev vedoucí ke vzniku infarktu nebo mrtvice.

Jak konzumovat kurkumu pro posílení srdce

V rámci studie se doporučuje užívat 150 mg extraktu z kurkumy, což odpovídá asi 25 mg kurkuminu každý den. Kúra by měla být alespoň osm týdnů dlouhá pro posílení srdce a odstranění plaku z tepen. V případě konzumace běžného kurkumového prášku se jedná asi o jednu lžičku denně, kterou lze přidat do čaje nebo polévky. Další možností je pití kurkumové šťávy nebo citronové vody s přídavkem kurkumy.

Kurkuma nenahrazuje cvičení

Koření samo o sobě není zázračné, je nutné dbát na vyvážený jídelníček s dostatečným přísunem vlákniny, vyváženým poměrem vitamínů a minerálů. Základem by měly být celozrnné výrobky, zelenina, ovoce, libové maso, ryby a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku nebo kysané výrobky. Omezit je nutné průmyslově vyráběné potraviny, tučné a slazené výrobky, sycené limonády, alkoholické a kofeinové nápoje. Pro posílení kardiovaskulárního systému je neméně nutný pohyb, doporučuje se každodenní chůze, jízda na kole nebo plavání. Současně je vhodné upravit spánkový režim zahrnující odpočinek alespoň 7-8 hodin denně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Turmericforhealth, Ncbi