Jak zmírnit návaly horka v období menopauzy

Návaly horka jsou nepříjemným stavem, kterým trpí dvě třetiny žen v období menopauzy. Náhle vás přepadá pocit tepla, který je obvykle doprovázen zarudlou tváří a pocením. I když pro tento příznak menopauzy neexistuje žádný lék, jsou alespoň způsoby, jak návaly horka přirozeně zmírnit nebo zcela utlumit.

Jídlo a pití

Některé potraviny a nápoje mohou rozšiřovat krevní cévy a způsobit tak návaly horka. Vyhněte se tedy horkému čaji nebo kávě a kajenskému pepři a chilli papričkám.

Zařaďte do jídelníčku ryby

Losos má spoustu bílkoviny a omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržovat zdravou hormonální hladinu.

Zkuste jógu

Stres produkuje látku zvanou epinefrin, který zvyšuje tělesnou teplotu a způsobuje pocení. Relaxační aktivity, jako je například jóga, mohou pomoci snížit problémy s návaly horka.

Žádný alkohol

Zatímco osvěžující, ledový koktejl může znít lákavě, alkohol může příznaky menopauzy ještě zhoršit. Snažte se tedy alkohol omezit nebo zcela vynechat.

Udržujte si zdravou váhu

Ženy s nadváhou nebo obezitou mohou zaznamenat intenzivnější a častější návaly horka. Vyvážená strava a pravidelné cvičení vám může pomoci, i když se může zdát, že je během menopauzy mnohem obtížnější.

Jezte sóju

Spousta rostlin obsahuje sloučeniny zvané fytoestrogeny, které jsou schopné vázat se na lidské estrogenové receptory. Sójové boby, cizrna, čočka a lněná semínka mohou mít slabší estrogenové účinky, které by mohly snížit vliv estrogenu a zároveň návaly horka.

Zkuste si promluvit se svým lékařem o návalech horka a jejich úlevě. Do té doby vyzkoušejte zmíněné tipy a neváhejte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com