Jaký je rozdíl mezi panikou a úzkostí

Nejspíš jste se s oběma pojmy už někdy setkali, jste si ale jistí, že skutečně poznáte rozdíl mezi těmito poruchami? Lidé si je totiž často pletou, spojují a zaměňují. Přítomnost úzkostné poruchy například automaticky neznamená, že se objeví i panická ataka. A zároveň panická ataka nemusí nutně souviset s úzkostí.  

Projevy úzkosti

Záchvat úzkosti má jasný spouštěč. Objevuje se u úzkostného člověka před aktivitou, která je subjektivně chápána jako silný stresor. Zároveň bychom měli úzkost odlišit od obyčejné nervozity. Nervozita je sice nepříjemná, člověk ji však dokáže překonat. Úzkostná porucha se ale vyznačuje výraznými tělesnými příznaky, které nelze jednoduše ignorovat. Postižený prožívá znatelné tělesné napětí, jeho tělo je v tenzi a mysl ovlivňují nutkavé myšlenky na ztrátu sebekontroly. Typický je strach z nezvládnutí situace a ze ztrapnění se na veřejnosti třeba v důsledku ztráty vědomí.

Projevy panické ataky

Panická ataka nemá na rozdíl od úzkosti jasný spouštěč. Pro postiženého i jeho okolí se záchvat jeví jako blesk z čistého nebe. Tak to ovšem vypadá pouze navenek. Ve skutečnosti je panická ataka důsledkem dlouhodobě působícího stresu. Potom obvykle přijde jen poslední kapka, která by sama o sobě záchvat nevyvolala. Díky nahromaděnému stresu se ale spustí řetězová reakce. 

Nástup panické ataky může nepřipraveného člověka opravdu velmi vyděsit. Její tělesné projevy se podobají skutečnému infarktu. Bolest na hrudi, problémy s dechem, bušení srdce, zrychlený tep a křeče. To vše doprovázené strachem z umírání a zvláštním pocitem nereálna. 

Jak se zachovat během panické ataky?

Každý čtvrtý dospělý člověk během života zažije minimálně jednu panickou ataku. Vzhledem k této statistice byste měli znát alespoň základní postupy, jak se s nástupem panické ataky vypořádat. Nejspíš se s ní totiž setkáte buď přímo u sebe nebo u někoho blízkého. 

Nepříjemné tělesné stavy vznikají díky hyperventilaci, kdy člověk v panice začne zrychleně dýchat.  To způsobí narušení vnitřní rovnováhy a rozvoj fyzických obtíží podobných infarktu. První pomocí je správná dechová technika a odvedení pozornosti. Řízeně zklidňujte dech a zaměřte svou pozornost na konkrétní objekty v okolí. Zaměstnejte svůj mozek jednoduchým úkolem, například počítáním věcí v dohledu. A mějte stále na paměti, že panický záchvat do několika minut odezní. 

Jak poruchám předcházet a jak se jich zbavit

Úzkost i panika vám signalizují, že potřebujete ve svém životě vykonat zásadní změny. Úzkostné projevy jsou totiž pouhým následkem nefunkčních podvědomých programů, kterými se vaše mysl řídí. Pouze změna uvažování a chování zajistí trvalý efekt. Prášky proti úzkosti nebo antidepresiva sice poskytnou částečnou úlevu, řeší ale pouze příznaky nemoci, nikoliv její podstatu. Svěřte se proto do rukou zkušeného terapeuta, který vám nebude nutit léky jako jediné východisko. Zvažte především hypnoterapii. Ta při léčbě úzkostné a panické poruchy přináší nejlepší výsledky.