Jasné signály špatné funkce plic. Včasné rozpoznání výrazně zvyšuje šance na úplné vyléčení

Onemocnění plic se často objevuje po dosažení prvního kvartálu života a bývají jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí po celém světě. Situaci neprospívá ani soudobý životní styl s nedostatečným množstvím pohybu a naopak s nadměrným stresem. Celou situaci pak zhoršují faktory, jako je kouření či znečištěné ovzduší v místě bydliště. Proto byste měli zpozornět, pakliže se u vás projeví následující druhy příznaků, které značí, že vaše plíce začínají ve své funkci selhávat.

Bolest v jedné noze

I když by se mohlo zdát, že nohy jsou od plic příliš vzdálené, opak je pravdou. Bolestivost, otoky či modrání v jedné z končetin může značit hlubokou žilní trombózu, což je krevní sraženina, která putuje cévním řečištěm, které může místy ucpávat. Pakliže sraženina doputuje až do plic, může způsobit plicní embólii a zablokovat tak průchod krve, což je stav životu vysoce nebezpečný a může skončit smrtí pacienta.

Obtížné dýchání

Pokud při běžné chůzi či jednoduchých činnostech začnete pociťovat zkrácený dech a sebemenší pohyb vás unaví, měli byste se mít na pozoru a co nejdříve navštívit lékaře. Tyto potíže mohou značit astma, plicní infekce, ale i fatální srdeční problémy či chronickou obstrukci plic. A to všechno může velmi snadno a rychle skončit smrtí.

Vytrvalý kašel

Chřipka a kašel v zimním období, nebo když jsme pod velkým stresem a máme oslabený organismus, je normální. Pakliže však kašel přetrvává delší dobu, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Může to být totiž signál obtížného průtoku krve plícemi a její nedostatečné okysličení, které opět může způsobit fatální selhání organismu.

Pískání v plicích

Pokud při dýchání cítíte nebo slyšíte nějaké syčení či pískání ze svých plic, je dobré raději zkontrolovat, co se děje. Může to znamenat částečně ucpané dýchací cesty způsobené astmatickým záchvatem, ale mohlo by se jednat i o závažnější onemocnění.

Tlak na hrudi

Máte-li pocit čehosi těžkého, co vám sedí na hrudním koši a bráním vám to v dýchání, pak buďte opatrní, protože tento druh obtíží velmi úzce souvisí s onemocněním plic, jako je plicní kolaps nebo plicní hypertenze. Tento příznak nikdy neignorujte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Obrázky: Freepik