Ušní maz je látka, která se nachází ve vnitřním uchu a chrání jej před škodlivými bakteriemi. Ovšem někdy přijde čas, kdy se začne hromadit ve velikém množství, což může způsobit nepohodlí, stejně jako podráždění, závratě, ztrátu sluchu a pocit, že se vám něco zaseklo v uchu. Proto je potřeba uši pravidelně čistit. Ukážeme vám jiné, bezpečnější způsoby, než jsou tyčinky do uší, které tak akorát ušní maz zatlačují hlouběji do ucha.
Solný roztok
Vše, co musíte udělat, je rozpustit jednu lžičku soli v šálku se 100 ml vody. Stačí do roztoku namočit kousek vaty a nechat několik kapek spadnout přímo do ucha. Držte hlavu nakloněnou na jednu stranu několik minut, aby kapalina pronikla co nejhlouběji a změkčila ušní maz. Poté otočte hlavu na druhou stranu a tekutinu otřete.
Parafínový olej
Jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších domácích prostředků pro odstranění ušního mazu je parafínový olej, který se je dostupný ve většině lékáren. Zahřejte 2 – 3 polévkové lžíce tohoto oleje nad plamenem svíčky a pár kapek nechte proniknout do ucha. Počkejte několik minut a smyjte stopy oleje a vosku teplou vodou. Takto pokračujte 3 dny po sobě.
Peroxid vodíku
Smíchejte stejné díly 3% peroxidu vodíku s vodou. Trochu zakápněte do ucha a zatřeste hlavou, aby směs pronikla do ušního kanálku. Poté zakloňte hlavu na druhou stranu, aby tekutina vytekla.
Glycerin
Glycerin je přírodní produkt, který pomáhá změkčit ušní maz pro snadné odstranění. Najdete jej v lékárnách. Použijte 4 kapky do každého ucha 3x denně.
Roztok s octem a alkoholem
Smíchejte v malé misce stejné díly bílého octa a alkoholu. Ponořte kousek vaty a naneste pár kapek do ucha.
Olivový olej
Olivový olej je další důležitou složkou, která pomáhá zjemňovat ušní maz a usnadní jeho odstranění. Před spaním naneste 2 – 3 kapky do ucha a pokuste se spát na druhé straně. Opakujte 3 – 4 noci po sobě.
Obrázky: Freepik