Je bezpečné pít syrové mléko přímo z farmy? Odborníci jsou o jeho zdravotních výhodách na vážkách

Podle některých lidí je syrové mléko zdravější než pasterizované ze supermarketu. Obsahuje více dobrých bakterií a vitamínů. Přesto ale většina lidí váhá, protože údajně syrové mléko může přenášet patogenní bakterie. Je tedy čas udělat si v tom pořádek. Je bezpečné pít syrové mléko? Je skutečně zdravější než jiné druhy?

Druhy mléka

Syrovým mlékem máme na mysli nezpracované mléko, které pochází z mléčných žláz zvířete. V supermarketu najdete čerstvé nebo pasterizované mléko, což je mléko, které bylo krátce ohřáté na 72 stupňů. Tím se nemění chuť, ale zabíjí se patogeny. Kromě toho existuje také trvanlivé mléko, které nenajdete v obchodu v chladničce, ale v regálech. Jak název napovídá, déle vám vydrží. Mléko s delší trvanlivostí se krátce zahřeje na teplotu 130 – 140 stupňů. Mléko je sterilizováno a zabíjí všechny bakterie. V tomto případě se chuť mléka také nemění.

Je bezpečné pít syrové mléko?

Podle zákona nesmí být syrové mléko prodáváno balené. Abyste jej mohli získat, budete muset navštívit farmu. V zásadě jej můžete ihned vypít, pokud jej vychladíte a rychle zkonzumujete. Pak je šance, že obsahuje patogeny, nejmenší. Problémem syrového mléka je, že může obsahovat patogeny, které nelze detekovat čichem ani chutí. Proto se syrové mléko nedoporučuje citlivým osobám a nesmí se prodávat v hojném množstvím. Na to jsou rizika příliš vysoká. Některé obchody prodávají výrobky na bázi syrového mléka, jako je například sýr. V tomto případě musí být informace vždy jasně uvedena na obalu.

Je syrové mléko zdravější?

Zastánci pití syrového mléka budou samozřejmě vždy tvrdit, že je zdravější než varianty ze supermarketů. Chutná nejen intenzivněji a krémověji, ale také obsahuje další živiny. Přesto jsou studie o zdravotních výhodách syrového mléka rozporuplné. Stále chybí vědecké důkazy o tom, že by syrové mléko pro naše zdraví dělalo něco navíc než jiné druhy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ad.nl, Voedingscentrum.nl