Je nebezpečné spát se špunty v uších? Ne, když si dáte pozor na několik pravidel

Žijete na rušné ulici, trápí vás chrápání vašeho partnera nebo spíte tak lehce, že vás probudí i vrznutí podlahy? Pokud ano, pravděpodobně problém řešíte pomocí špuntů do uší. Ovšem tyto ucpávky vyvolávají otázku, zdali mohou poškodit vaše uši.

Špunty do uší pravidelně čistěte

Začněme lepší zprávou – spánek se špunty v uších v zásadě nijak neuškodí vašemu sluchu. Ovšem mohou se vyskytnout určité potíže, jako je infekce, a to především tehdy, nečistíte-li ucpávky dostatečně. Zvláště, jestli spíte se špunty v uších každou noc, je potřeba je denně čistit. Jakmile vstanete, očistěte je dezinfekčním ubrouskem a poté uložte do sáčku nebo krabičky.

Pozor na křížovou kontaminaci

Je důležité ucpávky nejen pravidelně čistit, ale také si zapamatovat, jaký špunt byl v jakém uchu. Tímto způsobem zabráníte křížové kontaminaci mezi ušima. Používejte tedy pouze jeden špunt pro levé ucho a druhý špunt pro pravé ucho.

Pěnové špunty do uší

Pěnové špunty byste měli používat pouze jednorázově. Je to z toho důvodu, že jejich houbovitý materiál se obtížně myje a čistí. Sice není žádné nebezpečí, pokud je použijete vícekrát, ale je vždy lepší je po jedné noci vyhodit.

Nezavádějte špunty příliš hluboko

Vždy si dávejte pozor, abyste ucpávky nezavedli příliš hluboko, přestože můžete mít u některých pocit, že je to potřeba. Ve výsledku si můžete silným tlakem poškodit uši.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com