Jednoduché cviky na posílení bolavých kolen, které hravě zvládnete z pohodlí domova

Bolavá kolena nutně nemusejí souviset s nějakým artritickým či revmatoidním zánětem. Naopak, velmi často je bolest způsobena nedostatečným posílením svalů a úponů v okolí kolenních kloubů, které tak dovolují přílišné sesednutí kloubu a tím vznikající tření, které bolí. Řešením je proto pravidelné provádění posilujících cviků na kolena, která vás bolesti velmi brzy zbaví. Poradíme, jak cvičit, abyste dosáhli znatelných výsledků podle Dr. Jo, který má svůj vlastní fitness kanál na serveru YouTube.

Trénink, výživa a masáže

Trénink svalů a úponů v okolí kolenních kloubů je důležitý pro správné fungování pohybu a držení kloubu pohromadě. Není ale samospasitelné. Je důležité také vyživovat kloubní chrupavku, stejně jako zmíněný okolní pohybový aparát. Proto je důležité zařadit doplňky stravy, jako je glukosamin a chondroitin, což jsou látky, na něž vsázejí i profesionální běžci a jiní sportovci. Tyto preparáty volně seženete v každé lékárně.

V první fázi boje za zdravá a funkční kolena by měla být také masáž, při níž docílíte uvolnění přebytečného vápníku, který způsobuje bolest. Postup je velmi jednoduchý. Stačí po dobu 3 až 5 minut provádět kruhové pohyby prsty těsně pod kolenem.

Cviky pro posílení kolenních svalů a vazů

Pro provádění tréninku kolen budete potřebovat buďto aerobní schod, anebo běžný schod, případně alespoň pevnou bedničku nebo pár knih postavených do komínku. Jednu nohu volně položte na schůdek tak, aby byla lehce pokrčená, druhou nohou stůjte pevně na zemi. Pomalým a táhlým pohybem pak přeneste váhu na vyvýšenou nohu a udělejte krok spodní nohou nahoru k té vyvýšené. Pak ji vraťte zpátky na zem. Opakujte dvacet pětkrát ve dvou sadách.

Druhý cvik provedete tak, že si schůdek umístíte tak, abyste byli schopni si na něj kolenem kleknout. Samotné cvičení pak spočívá v tom, že si obkročmo stoupnete s jednou nohou před a druhou za schůdkem a zadní nohou střídavě poklekáváte na schůdek a zase si stoupáte. Opět opakujte dvacet pětkrát.

Obrázky: Freepik