Jednoduché tipy, jak zlepšit spánek při nepravidelné pracovní době

Zdravotní sestry, noční vrátní, zaměstnanci fabrik v třísměnném provozu a další mají jednu věc společnou – nepravidelnou pracovní dobu. Tento typ práce může ovlivnit váš spánek. Výzkum ukázal, že nepravidelná pracovní doba představuje zdravotní rizika, jako je například narušený spánkový režim. Pak vyvstává otázka, jak se dobře vyspat, když pracujete i v noci? Zde jsou tři tipy, se kterými začněte hned teď.

Postarejte se o rovnováhu

Nejprve si položte otázku, do jaké míry se cítíte v rovnováze? Být v rovnováze znamená, že děláte věci, které máte rádi a zároveň máte prostor pro odpočinek a relaxaci. Možná je dobrý nápad vést si deník na jeden nebo dva týdny, ve kterém si zaregistrujete, kolik hodin s čím strávíte. Poznamenejte si, zda se jedná o namáhavou, relaxační nebo uklidňující činnost. S dobrou rovnováhou je také snazší spát.

Usilujte o pravidelnost

I kdy je vaše pracovní doba nepravidelná, můžete si v určitých oblastech pravidelnost zavést. Snažte se tedy co nejvíce zůstat ve svém biologickém rytmu, například přizpůsobením jídelníčku. Snídaně mezi sedmou a osmou hodinou, oběd mezi dvanáctou a jednou a večere kolem šesté. Pokud se budete co nejvíce držet svého biorytmu, podpoříte své tělo, což vám může pomoci lépe spát.

Zdřímněte si

Je rychlý šlofík užitečný? Odpověď zní ano. Zvláště pracujete-li nepravidelně, je dobré malé zdřímnutí do svého životního stylu zavést. Pokud si jej načasujete správně, je to pro vaše tělo obrovská energetická vzpruha. Najděte si klidné místo, nastavte časovač na 10 – 25 minut, lehněte si a odpočívejte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl