Jednoduchý trik, který se postará o dobrý stav pračky a pomůže udržet prádlo svěží a voňavé

Ocet místo aviváže zní možná jako zvláštní záměna, ale opravdu to funguje. Ocet totiž dokáže udržet vaše prádlo svěží, bílé a voňavé a navíc také hedvábně vláčné. Pochybnosti ohledně octového zápachu prádla nechejte stranou. Díky důkladnému máchání a ždímání po jeho aromatu ve vláknech nezůstane ani stopy. Navíc ocet poskytuje další benefit, pomáhá totiž odstraňovat odolné skvrny z oblečení a mimoto se postará i o dobrý technický stav pračky, neboť pomáhá rozpouštět nánosy vodního kamene. Nemusíte tak přidávat do praní žádný další odvápňovací prostředek.

Jak použít ocet místo aviváže

Na jedno praní vám postačí kolem 125 mililitrů octa, které poskytne veškeré dostupné benefity vašemu prádlu. Bez obav jej můžete použít i na péči o barevné prádlo, kterému nejenom že neuškodí, ale naopak pomáhá barvu fixovat ve vláknech a zabraňuje jejímu vyplavování a tím odbarvování prádla. Stačí přiměřené množství octa nalít do přihrádky, která je v pračce určená na aviváž.

Nejenže je ocet levnější, ale také neobsahuje žádné chemikálie, které by mohly dráždit pokožku a vyvolávat alergie. Jako bonus pak pomáhá odstraňovat odolné skvrny z bílého oblečení. Dobře vypláchne zbytky pracího prostředku z vláken oděvu a dokonce neutralizuje nepříjemné pachy, jako je pach potu či tabákový kouř.

Pokud potřebujete odstranit opravdu velmi odolné skvrny, před praním na pár hodin oblečení namočte do směsi octa a vody a až pak je vložte do pračky.

Ocet bělí, čistí i odstraňuje statickou elektřinu

Použití octa při praní přináší celou řadu benefitů nejen z hlediska čistoty oblečení, ale i co se týče jeho měkkosti a příjemnosti při použití. Navíc velmi prospívá také pračce, kterou čistí ode všech nečistot i od usazeného vodního kamene.

Bělení prádla

Zažloutlé bílé oblečení můžete vybělit tak, že do litru vody přidáte 50 mililitrů octa. Oděvy do tohoto roztoku namočíte přes noc a ráno je dejte vyprat do pračky. Namísto aviváže pak znovu přidejte dávku octa.

Statická elektřina

Použití octa namísto aviváže také dokáže zabránit vzniku statické elektřiny v některých druzích tkanin.

Čištění pračky

Nalijte do zásobníku na prací prášek 250 ml octa a spusťte nejdelší prací program při teplotě 90 °C. Díky tomu odstraníte vodní kámen usazený v okolí pracího bubnu, který se nepříznivě podepisuje na snížení životnosti vaší pračky. Toto ošetření byste měli provádět nejlépe jednou za dva měsíce.

Obrázky: Freepik