Jód je minerál nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a tudíž i celého těla, protože tento orgán produkuje hormony důležité pro vývoj mozku, růst, zotavení a metabolismus. Jelikož lidské tělo nedokáže samo produkovat jód, je třeba jej do těla vpravovat uměle pomocí doplňků stravy nebo některých potravin. V dnešní době je asi 40% světové populace ohroženo nedostatkem tohoto minerálu, což může způsobit vážné zdravotní komplikace. Díky těmto příznakům zjistíte, zdali patříte do ohrožené skupiny.
Struma nebo oteklý krk
Jedná se o nejběžnější příznak nedostatku jódu. Naštěstí lze strumu snadno léčit pomocí zvýšené konzumace jódu, ovšem bude-li se ignorovat, hrozí poškození štítné žlázy, což může ohrozit celé naše tělo.
Nárůst hmotnosti v důsledku hypotyreózy
Dalším prozrazujícím příznakem je neobvyklý nárůst hmotnosti v důsledku hypotyreózy. Jak už jsme zmiňovali, hormony, produkované štítnou žlázou, jsou nezbytné pro regulaci metabolismu. To znamená, že při její špatné funkci se metabolismus zpomaluje a my nabíráme na váze, protože se více kalorií začne ukládat jako tuk. Společně s tímto symptomem se může vyskytnout také vypadávání vlasů, suchá pokožka a vlasy, oteklá tvář nebo problémy s pamětí.
Únava a slabost
Se zpomaleným metabolismem také přichází brzká únava a slabost. Tělo mění méně kalorií na energii a nás tak přepadne nevysvětlitelná únava a fyzická slabost.
Komplikace během těhotenství
Pokud očekáváte potomka a ve vašem těle není dostatek jódu, vystavujete se riziku potratu, úmrtí plodu, vrozených vad, mentální retardace nebo zpomaleného růstu. Jste-li tedy těhotná, kojíte nebo se snažíte otěhotnět, je zvláště důležité konzumovat potraviny bohaté na jód nebo doplňky stravy s jódem.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com