Jogurt po datu spotřeby nevyhazujte do koše. Skvěle poslouží i k jiným účelům než jen ke konzumaci

Většina lidí se domnívá, že produkt s prošlou dobou použitelnosti představuje zdravotní riziko, pokud jej po určitém datu spotřeby použijeme. Je však třeba si uvědomit, že produkty, jako jsou například jogurty, lze konzumovat 1-2 týdny po datu spotřeby, ovšem za předpokladu, že jsou dobře skladovány v chladničce. Pokud se zdráháte sníst jogurt po datu spotřeby, vězte, že existuje několik způsobů, jak tento mléčný výrobek recyklovat.

Jak recyklovat jogurty?

Jogurty jsou fermentované mléčné výrobky, které obsahují dobré bakterie, bílkoviny, lipidy, sacharidy, ale také vápník, fosfor a vitamíny B12, B2 a B5. Všechny jeho živiny dělají z jogurtu vynikající svačinu a velmi dobrý dezert pro ty, kteří si rádi dají něco sladkého po hlavním jídle. Jakmile si však všimneme data spotřeby na jeho víčku a zjistíme, že už je více jak týden starý, spěcháme jej vyhodit do odpadkového koše. To je ale veliká chyba. Z dobrého důvodu lze jogurty znovu použít mnoha způsoby, mimo jiné v kosmetice, díky kyselině mléčné, která se osvědčila jako vynikající exfoliant pro pokožku a dodává vlasům hebkost.

Příprava henny na vlasy

Prošlý jogurt můžete použít k přípravě henny na vlasy. K tomu budete potřebovat neutrální hennu, kokosový olej, bílý jogurt a tymiánový esenciální olej. Do misky nasypte 150 g neutrální henny, 1 čajovou lžičku kokosového oleje, 5 kapek tymiánového oleje a 1 bílý jogurt. Všechny složky promíchejte, dokud nezískáte homogenní přípravek. Zahřejte trochu vody a přidejte do směsi, dokud nedostane konzistenci pasty. Naneste ji na vlasy a zabalte do igelitu. Nechte působit 2 hodiny a poté opláchněte vlažnou vodou.

Jogurt jako odličovač líčení

Můžete recyklovat svůj jogurt k výrobě odličovače. Smíchejte 2 kapky sladkého mandlového oleje v polovině bílého jogurtu. Naneste odličovač na obličej a nechte 10 minut působit. Poté pomocí vatového tampónku odstraňte make-up a tvář opláchněte vlažnou vodou.

Jogurtová maska

Jogurty jsou bohaté na bílkoviny a mají hydratační sílu. Pomáhají s kožními problémy a hloubkově vyživují pokožku. Smíchejte polovinu kelímku bílého jogurtu s mandlovým olejem a naneste masku na obličej. Nechte působit asi 1 hodinu a poté opláchněte vlažnou vodou.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag.com