Jsou vaše ledviny v pořádku? Jejich stav odhalí barva moči

Lidské tělo je dokonalý stroj. Má komplexní strukturu a sofistikovaný signalizační systém poruch. Existuje hned několik ukazatelů, které dokážou odhalit zdravotní stav vnitřních orgánů. Užitečným ukazatelem je například kůže, která různými příznaky, jako jsou vyrážky, otoky, svědění či změny barvy a struktury, dokáže ukázat vše od nedostatku vitaminů po selhání jater. K dispozici máme ale i jiné ukazatele, jako je třeba kýchání, vypadávání vlasů, barva a tvar nehtů či barva a další vlastnosti moči. Zejména posledně jmenovaná dokáže lépe než co jiného poukázat na stav ledvin, které fungují jako velká tělní čistička odpadních vod.

Barva moči poukazuje na nemoci i životosprávu

Normální barva moči je žlutá, a to ve všech různých odstínech, která je způsobena tzv. urochromovým pigmentem. Příliš světlá až čirá barva značí příliš vysoké množství vypité vody, zatímco nejtmavší žluť a zvýšená hustota značí dehydrataci, anebo nízký průchod vody do ledvin. Změny barvy moči mohou být často způsobeny některými konzumovanými potravinami či užívanými léčivy.

Čirá či velmi světlá moč

Oranžová barva může souviset s užíváním komplexu vitaminů B, případně konzumací potravin s vysokým obsahem beta-karotenu, jako je mrkev nebo meruňky. I v tomto případě pak může souviset s užíváním některých druhů antibiotik. Pokud nic podobného není váš případ a vaše moč je přesto oranžová, značí to velmi nízký příjem tekutin. Zlepšete proto svůj pitný režim a barva moči se brzy vrátí zpět do normálu.

Modrá moč

Modrá barva moči je velmi vzácná, nicméně se  může občas objevit. Často však souvisí s konzumací potravin obsahujících modré potravinářské barvivo. Modrá moč ale může být i důsledkem bakteriálního zánětu v těle, konzumace některých druhů léčiv a v některých případech i vzácného genetického onemocnění.

Tmavě hnědá moč

Vyskytuje se při nadměrné konzumaci luštěnin, při užívání některých antibiotik, laxativ či léků proti malárii. Může být však také příznakem zánětu ledvin, tzv. Nefritidy či závažného progresivního onemocnění ledvin, vaskulitidy.

Zelená moč

Zelené zabarvení moči je typickým průvodním jevem infekce bakteriemi Pseudomonas. Tyto infekce se vyskytují zejména u osob s narušenou imunitou či s některými druhy onemocnění, jako je diabetes, atd.

Tmavě fialová moč

Tato barva je typickým průvodním příznakem genetického onemocnění porfyrie, který postihuje nervový systém a kůži.

Zakalená, červeno-růžově špinavá moč

Taková barva bývá pozorována u nejzávažnějších zánětů ledvin. V případě výskytu takovéto barvy moči neprodleně vyhledejte odborníka, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Pěna v moči

Jestliže si všimnete, že se v moči tvoří bublinky a pěna, značí to únik bílkovin ledvinami. Pokud se to děje dlouhodobě, může být tento stav příznakem vážného onemocnění ledvin.

Vylučování bílkovin však může být důsledkem také rozvinutého diabetu nebo pozdějších stádií vysokého krevního tlaku. Diabetici či pacienti s hypertenzí, kteří si všimnou pěnivé moči, by se proto měli o situaci poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.harvard.edu