Snadné návyky, které pomohou udržet pevnou pokožku a omezí známky stárnutí

Starejte se o své tělo tak, jako byste pečovali o někoho, koho milujete. To je zlaté pravidlo všech, kteří usilují o udržení dlouhodobého zdraví a krásy. Věděli jste, že tyto dva pojmy spolu neodmyslitelně souvisejí? Zdravá strava, dostatečný pohyb a některé další návyky vám prospívají z nejrůznějších úhlů pohledu. Nejen že vám pomohou předejít mnoha civilizačním nemocem, ale díky jejich dodržování budete i přes přibývající léta neustále vypadat mladě a svěže. Přinášíme vám desítku tipů pro udržení pevné a pružné pokožky, díky čemuž omezíte vznik vrásek a budete vypadat dlouho mladá.

Pijte, pijte, pijte

Hydratace a udržování vlhkosti uvnitř pokožky, je jeden z nejdůležitějších aspektů pro uchování dlouhodobého mládí a krásy. Suchá pokožka je zašedlá, matná, se sklonem k odlupování a vzniku vrásek. Proto by ženy měly vypít nejméně 2 až 2,7 litru a muži dokonce 2,5 až 3,7 litru vody denně.

Mějte proto s sebou neustále láhev s vodou a navykněte si mít v lednici každý den džbán nebo plastovou láhev o objemu dvou litrů, abyste měli přehled o tom, kolik vody jste ten den vypili. Díky dodržování pitného režimu bude vaše pokožka krásně svěží a poděkuje vám za to i postava a celé vaše tělo.

Jezte zdravě

Stav pokožky ovlivňuje to, co si nakládáte na svůj talíř. Proto dejte raději přednost čerstvému ovoci a zelenině, které jsou bohaté na antioxidanty, a které čistí organismus od toxických látek. Ty se pak nemusejí vylučovat potem a nevznikají tak pupínky, vyrážky a jiné kožní defekty.

Naopak se vyvarujte rafinovaných potravin, jako je příliš mnoho cukru či výrobky z bílé mouky. Namísto nich si dopřejte raději celozrnné produkty, semena, ořechy a libové maso. Místo sladkých limonád a džusů pijte vodu nebo neslazený bylinkový čaj.

Vyspěte se

Dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje předčasné stárnutí. Je to proto, že během spánku tělo odbourává toxiny, bojuje proti zánětlivým činitelům a rozkládá bílkoviny, které udržují pokožku hladkou a bez vrásek. Pokud tělu na tyto procesy nedopřejete dostatečné množství času, probouzíte se obvykle s oteklým obličejem a váčky pod očima, což na kráse a mladistvém vzhledu nepřidá.

Abyste se dobře vyspali, je dobré dodržet pár základních pravidel:

  • Vytvořte si vlastní rituál, který budete každý večer před spaním dodržovat a připravíte své tělo na odpočinek (nemusí to být nic složitého, např. lehká večeře, procházka, sprcha, péče o pleť a postel)
  • Ve večerních hodinách se vyhýbejte kofeinu, slazeným nápojům,  cukru obecně a také alkoholu
  • Udržujte v ložnici o něco chladnější klima
  • spěte ve tmě a odstraňte veškeré zdroje světla, jako jsou displeje budíků či světlo lamp z ulice
  • Před spaním nepoužívejte elektroniku s displejem, modré světelné spektrum narušuje tvorbu spánkových hormonů

Denně cvičte

Fyzická aktivita posiluje imunitní systém a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu jsou buňky v pokožce lépe vyživovány a zásobeny kyslíkem a naopak se odstraňují toxiny a volné radikály.

Kromě toho cvičení odbourává stres a též příznivě ovlivňuje zdraví i vzhled. Snažte se denně cvičit po dobu nejméně 30 minut. Můžete si zvolit třeba rychlou chůzi, plavání, jízdu na kole, skákání přes švihadlo, tanec nebo jógu.

Nekuřte

Kouření tabáku zužuje cévy a tím snižuje průtok krve v kožních cévách.  Buňky jsou tak hůře zásobovány kyslíkem a živinami. Splodiny z kouření zanáší tělo toxickými látkami, které se ukládají mimo jiné také v pokožce. Ta pak předčasně stárne,vznikají vrásky a dochází ke ztrátě pružnosti pleti.

Používejte opalovací krém

Ochrana před sluncem je velmi důležitá. Když pomineme extrémní důsledky, jako je rakovina kůže, způsobuje ostré ultrafialové záření ze slunce minimálně vysoušení a předčasné stárnutí pleti. Dermatologové proto doporučují používat krém nejméně s ochranným faktorem 15.

Mimo jiné noste klobouky a oděv, který ochrání vaši pokožku před spalujícím slunečním žárem. Přílišné vystavení kůže slunci způsobuje ztrátu kolagenu a tím i ztrátu pružnosti pokožky, která zůstane vysušená a ochablá. Kromě toho se na slunci více vytvářejí vrásky a pigmentové skvrny.

Vyvarujte se horké sprchy

I když v zimním období může být proud horké vody ze sprchy příjemný, z hlediska zdraví pokožky to není úplně dobrý nápad. Horká voda poškozuje ochrannou kožní bariéru a způsobuje ztrátu vlhkosti a tedy vysychání kůže.  Pro udržení krásné a zdravé pleti omezte teplotu vody i dobu sprchování, která by neměla překročit pět minut a také pokožku příliš nedrhněte hrubými houbami a kartáčem.

Používejte krémy proti vráskám

Retinoidní krémy pronikají pokožkou a působí hluboko uvnitř buněk. Pokud je používáte důsledně, může se postupem času zvýšit tvorbu kolagenu a tím se navrátí pokožce pružnost a lesk.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Powerofpositivity.com