Mýty v péči o vlasy, které už dávno neplatí

Snažíte se pečovat o zdraví svých vlasů a utrácíte spoustu peněz za prostředky pro podporu jejich pevnosti, svěžesti a lesku? Někdy je obtížné zjistit, jaké produkty na vlasy stojí za to si pořídit a jaké rady stojí za to, abychom se jimi řídili. Přinášíme vám 11 mýtů péče o vlasy, kterým bychom měli přestat důvěřovat.

Padání vlasů je vždy špatné znamení

Každý den ztratíme 150-200 vlasů, ale na jaře a na podzim naše vlasy procházejí tzv. telogenním obdobím, jinak známého v růstovém cyklu vlasů jako klidová fáze folikulu. Během toho vlasy v podstatě pouze leží na hlavě a dále nerostou a to je důvodem k většímu množství jejich vypadávání. Namísto nich se poté začnou objevovat nové vlasy během tzv. anagenní fáze v prázdných vlasových folikulech. Ovšem je třeba mít na paměti, že takové období přichází dvakrát do roka na dobu zhruba jednoho měsíce. Pokud cítíte, že vám vlasy vypadávají častěji a delší dobu, zvažte návštěvu lékaře.

Existují vlasové produkty, které růst vlasů urychl

Ani ty nejsilnější hormonální léky nedokáží donutit buňky vynaložit vyšší rychlost, což znamená, že žádné kosmetické přípravky neumožní vašim vlasům růst rychleji. V tomto případě se vždy jedná o genetickou vlastnost a obvykle vlas doroste během jednoho měsíce o 1 cm.

Používání šamponu a kondicionéru na celou délku vlasů

Ve skutečnosti je šampon výrobek určený nejen k očistě vlasů, ale především pokožky hlavy, proto by se měl aplikovat pouze na kořínky vlasů. Pěna se pak při oplachování dostane na celou délku vlasů a čistá zůstane celá hlava. Naopak je to u kondicionéru. Nanášet by se měl jen na vlasy, ne na pokožku. Vlasové kořínky jsou od přírody zdravější a mnohem rychleji se promašťují na rozdíl od konečků. Proto není potřeba používat kondicionér už od  pokožky hlavy.

Vysoušení ničí vlasy

Pravdou je, že vysoušeče vlasů negativně působí pouze na „holé vlasy“, myšleno vlasy bez ochrany stylingovýmch prostředků. Pokud ovšem používáte kosmetické přípravky jako je například tužidlo na vlasy nebo jinou tepelnou ochranu, nemusíte se bát o zdraví vašich vlasů.

Čím častěji si vlasy stříháte, tím rychleji rostou

Častý střih vlasů nijak neovlivňuje jejich rychlejší růst, protože rostou od kořínků, nikoliv od konečků. Navíc kromě toho, na rozdíl od obecného přesvědčení, holení hlavy také nijak neovlivňuje hustotu vlasů, jelikož počet vlasových folikulů je, jak už bylo řečeno, genetickou vlastností.

Budeme-li malým dětem stříhat vlasy, budou silnější

Je pravda, že dětské vlásky vypadají spíše jako chmýří, než jako pevné lidské vlasy, a často jsou také bez pigmentu. Pokud budeme malému dítěti stříhat vlasy, začnou růst se strukturou připomínající vlasy „dospělého“ člověka. To je právě ta iluze, která přichází z přesvědčení, že stříhání vlasů u dítěte způsobí jejich větší pevnost. Ve skutečnosti, silnější a hustší vlasy začnou růst na hlavě dítěte tak jako tak bez ohledu na to, zda jste je často stříhali či nikoliv.

Keratin pro krásně rovné a hladké vlasy

Jistě, účinky keratinu pro rovné a hladké vlasy jsou dokázány už celé roky. Zpočátku obsahoval formaldehyd, používaný při pitvách. Dnes vzorec keratinu v sobě nese prvky, které používaly naše matky na chemickou trvalou a zničily si tak strukturu vlasů. Proto rovnání pomocí keratinu není zdravý postup při péči o vaše vlasy, který by měl údajně dodávat na přitažlivosti.

Blondýnky mají méně vlasů než brunetky

Ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Vědci odhalili, že blondýnky mají dokonce více vlasů než brunetky nebo zrzky. Ovšem jejich vlasy jsou mnohem tenčí. To je důvodem, proč se přírodní blondýnky jen málokdy mohou pochlubit silnými a hustými vlasy. Zrzky mají zase nejméně vlasů, ale mohou se pyšnit těmi nejsilnějšími a nejpevnějšími, což jim dodává zdravý vzhled.

Neustále svázané vlasy do culíku nebo drdolu mohou způsobit jejich vypadávání

Samotný účes není důvodem pro vypadávání vlasů. Může tomu tak být pouze v případě, kdy si svážete vlasy natolik pevně, že vás začne bolet hlava. Naopak samotný culík chrání vaše vlasy před poškozením.

Lupy jsou nakažlivé

Lupy jsou známkou zvýšené práce mazových žláz, během které se objevuje větší množství malých sloupaných kožních částic. To je důvod, proč není možné „se nakazit“ lupy, půjčíte-li si například cizí čepici nebo hřeben. Nicméně, to samozřejmě neznamená, že bychom měli zapomínat na pravidla osobní hygieny.

Pánské vlasy se liší od dámských

Anatomická struktura pánských vlasů je totožná s těmi dámskými. Rozdíl spočívá pouze v tom, jak se o naše vlasy staráme. Ženské vlasy se tenčí díky neustálému stylingu, barvení a různým experimentům, kterým jsou vystaveny v kadeřnictví. Muži jsou zase konzervativnější, když přijde na péči a úpravu vlasů, což je důvod, proč zůstávají déle husté a zdravé.

zdroj: brightside.me