Každodenní pití koly a její účinky na tělo. Kromě nadváhy čekejte další potíže

Už několikrát jsme slyšeli, že je potřeba pít dostatek tekutin, abychom podpořili naše zdraví a vitalitu. Doporučení ovšem nezahrnuje jakékoli nápoje, ale především je řeč o čisté vodě. Přesto spousta lidí uhasí svou žízeň sladkými limonádami, jako je právě kola. To ale nedává žádný smysl, protože kola způsobí, že budeme mít ještě větší žízeň a k tomu i hlad. Navíc je sladká, takže okamžitě zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tím to ale nekončí. Denní spotřeba koly může přivolat spoustu dalších potíží.

Zubní kaz

Kvůli vysoké kyselosti a obsahu cukru kola poškozuje zubní sklovinu a způsobuje zubní kaz. Pokud máte navíc nedostatečný přísun vápníku kvůli nedostatku vitamínů, budou vám hnít zuby.

Nedostatek vitamínů

Kyselina fosforečná a kofein obsažené v kole mají močopudné účinky, začnou tedy z těla už po hodině vymývat živiny, jako jsou i některé vitamíny. Představte si, že se takový proces děje každý den. Přesně tak začíná nedostatek vitamínů.

Úzkost

Vedle nedostatku spánku může být úzkost vedlejším účinkem konzumace kofeinu. Každá kola má stejné množství kofeinu jako šálek kávy. Bylo také dokázáno, že je návyková. Pokud tedy náhle snížíte dávky, mohou se u vás objevit bolesti hlavy, podrážděnost, únava nebo dokonce i deprese.

Obezita

Vysoký obsah cukru v kole může při pravidelné konzumaci snadno způsobit nárůst hmotnosti. Nadváha může poškodit kardiovaskulární systém, klouby a metabolismus.

Kožní problémy

Denní konzumace koly má stejný vliv na pokožku jako kouření. Je to proto, že sladký nealkoholický nápoj vyvolává v těle zánětlivou reakci kvůli vysokému obsahu cukru. Odvodňuje pokožku a zvýrazňuje tak jemné linie, což znamená, že urychluje stárnutí pokožky, opotřebovává ji a ochabuje. Rovněž zhoršuje ekzém, suchou, svědivou, zanícenou a aknózní pokožku.

Kardiovaskulární potíže

Špatný cholesterol zvyšuje šance na infarkt. Pokud vypijete pouze jednu plechovku koly denně, můžete již po chvíli cítit nárůst krevního tlaku. U těch, kteří ji konzumují pravidelně, je větší šance rozvoje cukrovky 2. typu.

Rakovina

Nikdo netvrdí, že se u vás rozvine rakovina, pokud budete denně pít kolu, ale lékaři upozorňují na přítomnost molekul benzenu a plastových obalů. Proto doporučují omezit konzumaci koly na jednu týdně, aby se snížilo riziko vzniku rakoviny.

Dietní kola

Pokud si myslíte, že dietní verze koly je bezpečnější, zklameme vás. Přestože kola s nulovým obsahem cukru neobsahuje cukr, jsou v ní umělá sladidla, která jsou škodlivá pro ledviny.

Obrázky: Pixabay