Jste unavení a máte problémy soustředit se? Vzdejte se každodenních zvyků, které poškozují váš mozek

Nedostatek komunikace, nadměrné množství cukru, kouření nebo příliš časté používání mobilních telefonů jsou jen některé z každodenních návyků, které přímo ovlivňují zdraví mozku, přičemž prvními příznaky jsou únava nebo nesoustředěnost. Odtud už stačí jen krůček k problémům s pamětí nebo dokonce onemocněním, které mohou ovlivnit kognitivní funkce. Mozek je orgán jako každý jiný, také potřebuje svou péči a eliminovat rizikové faktory, které jej poškozují. A to můžeme udělat jen tím, že v našem životě odstraníme aktivity, které mu škodí.

Nedostatek komunikace

Studie tvrdí, že pouhých 10 minut komunikace denně může zvýšit mentální schopnosti. Nemusíte mluvit hned s prvním člověkem, který vám vstoupí do cesty, telefonáty mají stejný výsledek, zavolejte tedy někomu známému nebo blízkému a popovídejte si, jak jde život.

Přebytek cukru

Velké množství cukru negativně ovlivňuje neurotrofický faktor mozku neboli BDNF, který je velice důležitý při tvorbě dlouhodobé paměti a při učení.

Nedostatek mozkových cvičení

Podle odborníků je maximální produktivita mozku dosažena v 16 – 25 letech, poté pomalu klesá. Rozsáhlý výzkum však naznačuje, že pravidelná fyzická cvičení mozku (čtení, řešení hádanek, kreslení atd.) mohou zlepšit jeho výkon, a to i u pacientů s raným stádiem stařecké demence.

Vynechávání snídaně

Lidé, kteří ráno pravidelně snídají mají v práci nebo ve škole mnohem lepší výsledky než ti, kteří snídani přeskakují. Pokud tělu ráno nedodáte energii, dochází k poklesu hladiny glukózy v krvi, což následně nepříznivě ovlivňuje funkci mozku.

Nevyvážená strava

Návštěvy rychlých občerstvení nebo přejídání negativně ovlivňují spojení mezi mozkovými buňkami a tvorbu krátkodobé a dlouhodobé paměti. Navíc konzumace nezdravých jídel může způsobovat depresi.

Mobilní telefony

Existují souvislosti mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů. Lékaři doporučují používat během hovoru sluchátka a nenechávat mobilní telefon v místnosti, kde spíte.

Kouření

Kouření vede nejen k rakovině, ale také ke snížení síly mozkové kůry. Tato část mozku je ovšem zodpovědná mimo jiné za myšlení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Exquis.ro