Kde se v domě hromadí nejvíce prachu a jak často je dobré ho odstraňovat

Uklízení je činnost, k níž má každý člověk trochu jiný přístup. Někteří jej potřebují jako způsob, díky kterému se uklidní a zorganizují svůj byt i svoje myšlenky. Jiným lidem naopak nečiní ani to sebemenší potěšení. Ať už je to jakkoliv, čas od času se doma uklidit prostě musí, protože jen v čistém domově si můžete doopravdy odpočinout.

Miniaturní částečky se hromadí za nábytkem i ve vzduchu

Dnes budeme hovořit o prachu. Je to nenápadný, zato však všudypřítomný nepořádek, který se usazuje na veškerých větších i menších plochách a zbavit se ho napořád jednoduše nelze. Poradíme vám, ve kterých částech domu se ho hromadí nejvíce a jak se ho nejúčinněji zbavit.

Částice prachu jsou extrémně malé, jejich rozměry činí něco mezi 0,01 až 10 mikrony. Jedná se o prach zvenčí, který se dostane do bytu i těmi nejmenšími netěsnostmi v oknech, jsou to ale také částice odumřelých kožních buněk, oblečení i bytových textilií. Usazuje se prakticky všude: na poličkách, nábytku i na podlahách. Hromadí se zejména v hůře dostupných místech, jako jsou rohy nebo místa za nábytkem. Nejhorší jsou ale ty nejjemnější částice, které se neustále vznášejí ve vzduchu. Ty totiž mohou ztěžovat dýchání.

Prach nelze odstranit, ale lze snížit jeho množství

Jak už jsme se zmínili výše, zdroje prachu jsou prakticky neodstranitelné. Důkladné uklízení a správná organizace vybavení bytu však může situaci výrazně zlepšit.

Koberce

Právě textilní podlahové krytiny jsou největšími lapači, ale i zdroji prachu v domácnosti. Prach se v nich hromadí od prvního okamžiku, kdy byly položeny na podlahu v bytě a s každým krokem, který po něm uděláte, se z něho prachové částečky šíří do ovzduší. Koberce by se měly luxovat a vyklepávat každý týden. Pokud je to pro vás příliš náročné, měli byste se těchto lapačů prachu úplně zbavit.

Závěsy

O závěsy je nutné pečovat stejně často jako o koberce. Pakliže jim nebudete věnovat dostatečné množství péče a pozornosti, můžete tím zvýšit výskyt prachu u vás doma i několikanásobně. Obecně se doporučuje prát závěsy každých pár týdnů. Pakliže se vám to zdá být příliš často, můžete závěsy nahradit stylovými roletami, jejichž údržba je mnohem snazší.

Polštáře

Péřové polštáře jsou velkým zdrojem i lapačem prachu. Je zapotřebí je pravidelně větrat a vyklepávat, anebo raději nahradit peří některými materiály, které prach zachycují méně, například mikrovláknem. Mimo polštářů se prach hromadí také v plyšových hračkách a dalších bytových textiliích.

Obrázky: Freepik