Když mysl ubližuje našemu tělu aneb Jak se náš psychický stav projevuje ve formě fyzických příznaků

Jak se zdá, dnešním společenským trendem je mylné přesvědčení o tom, že musíme neustále směřovat dopředu, vzít si čas sám pro sebe je známkou slabosti a že ignorovat své emoce znamená donutit je, aby odešly. Popravdě řečeno, nic takového nikdy nevyřeší váš problém. Odložit naše pocity stranou znamená být v neustálém stresu a nepohodlí, jež se nakonec projeví na našem fyzickém stavu, konkrétně v různých částech těla. Tento jev se nazývá somatizace, což je psychické utrpení projevující se ve formě fyzických příznaků, jež jsou označovány jako psychosomatické.

Jak tělo reaguje na stres, samozřejmě záleží na jednotlivci. Níže uvedený seznam ukazuje, jak se stres může projevit na různých částech těla.

Dolní část zad – hněv

Jedná se o běžné místo na těle, kde se ukládá potlačený hněv. Pro vyřešení problému se naučte pracovat s frustrací a řešit konflikty v okamžiku jejich vzniku.

Žaludek – strach

Když se bojíte, žaludek a střeva mají tendenci se napínat.

Srdce a hrudník – ublížení

Může se zdát, jako kdybyste skutečně cítili zlomené srdce. Věřte, že někdy se stačí jen vyplakat, aby se vám ulevilo.

Bolest hlavy – ztráta kontroly

Patříte-li mezi lidi, kteří potřebují mít neustále vše pod kontrolou a najednou se vám to nedaří, přichází bolest hlavy. Připusťte si, že nemůžete vše ovládat, uleví se vám.

Únava – zlost

Bude-li se vás držet hořkost a hněv, unaví vás to. To vše vám bude bránit žít v daném okamžiku a vy se tak budete pořád jen zaměřovat na to, co vám zlost způsobilo. Soustřeďte se raději na odpuštění.

Nespavost – problémy se změnami

Ať už se jedná o dobré nebo špatné události měnící váš život, mohou mít dramatický dopad na kvalitu spánku. Pokuste se o svých životních změnách mluvit s přáteli nebo rodinou.

Souhlasíte s dnešním seznamem? Zažili jste na sobě někdy některý z těchto stavů? Dejte nám vědět své názory do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com