Když nohy signalizují vážné problémy se zdravím. Kontrolujte jejich barvu i ochlupení

Občasná bolest nohou je celkem běžnou záležitostí – celý den stojíte na nohou, nosíte vysoké podpatky, běháte a zařizujete. V některých případech však mohou být trvalá bolest nebo nepříjemné pocity v nohou známkou onemocnění, jež si žádá návštěvu lékaře. Ať už jde o šupinatou pokožku, necitlivost, otoky nebo křečové žíly, zde je několik příznaků, prostřednictvím kterých se vám vaše nohy snaží naznačit vážnější problémy s celkovým zdravím.

Bílé, modré nebo červené prsty na nohou – Raynaudův syndrom

Změna barvy je způsobena náhlým zúžením tepen, známým jako vazospasmus. Ačkoli je někdy Raynaudův syndrom dědičný, může také souviset s problémy se štítnou žlázou, revmatoidní artritidou nebo Sjögrenovým syndromem. Takže pokud si všimnete, že vaše prsty blednou, modrají, červenají a poté se vrátí k normálnímu odstínu, poraďte se se svým lékařem.

Kulaté prsty nebo nehty na nohou – Plicní onemocnění

Pokud si všimnete zakulacených nehtů na nohou, případně i na rukou, můžete trpět plicním onemocněním. Připadají-li vám vaše nehty jako koule, může se také jednat o příznak srdečních chorob, poruch trávení nebo jaterních problémů. Obávat se nemusíte pouze tehdy, jsou-li zakulacené prsty a nehty vaším fyzickým rysem a vyskytují se ve vaší rodině běžně.

Ztráta ochlupení na nohou – Periferní arteriální onemocnění

Ztráta některých nebo všech chloupků na nohou může být příznakem špatného krevního oběhu způsobeného periferním arteriálním onemocněním. K tomu dochází, když zúžené krevní cévy snižují průtok krve do končetin. Symptomy zahrnují slabý nebo chybějící puls v nohou a vřídky, které se nehojí.

Bolest a brnění – Cukrovka

Cukrovka může způsobit poškození nervů na nohou, jenž známe pod termínem diabetická neuropatie, která je příčinou bolesti, necitlivosti a pocitu mravenčení.

Necítíte žádnou bolest, i kdybyste měli – Neuropatie

Pokud šlápnete na hřebík a necítíte žádnou bolest, pravděpodobně trpíte neuropatií. Nemít strach z bolesti může působit jako pozitivní znamení, ale rozhodně tomu tak není. Neuropatie je výsledkem poškození nervů, takže pokud máte podezření na tento stav, měli byste ihned navštívit svého lékaře.

Neváhejte varovat své přátele a rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku, pomůžete jim vyhnout se mnoha nepříjemnostem.

Zdroj: bestlifeonline.com