Co můžete a nesmíte jíst a pít jako kojící matka? Omezte kofein a zvyšte příjem jódu

Ať už jste prvorodička nebo zkušená matka, s kojením přichází určité množství otázek, na které je třeba znát odpovědi, abyste předešla zbytečným obavám. Dnes jsem si pro vás připravili některé z nejběžnějších dotazů, odpovědi na ně by mohly ocenit všechny maminky, ať už mají jedno dítě nebo více.

Co bych měla jíst?

Stejně jako v období těhotenství, i během kojení je důležité, abyste jedla spoustu ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, bílkovin a potravin bohatých na vápník. Vaše strava nemusí být dokonalá, stačí, když ji doplníte o zmíněné potraviny. Především se ujistěte, že pijete dostatek čisté vody, protože během kojení budete mít větší žízeň. Se svým lékařem se také poraďte o doplňcích stravy. Aby se předešlo problémům spojeným s nedostatkem jódu, doporučuje se užívat 150 mg jódu denně a konzumace potravin s vysokým obsahem jódu. 

Má moje dítě alergickou reakci na mateřské mléko?

Kojené dítě může dostat alergickou nebo citlivou reakci poté, co maminka konzumuje určité potraviny nebo nápoje, jako je kravské mléko, sójová jídla, pšenice, kukuřice, oves, vejce, ořechy a arašídy nebo ryby a měkkýši. Příznaky dítěte s takovou alergickou reakcí na jídlo mohou zahrnovat:

  • Časté plivání nebo zvracení
  • Evidentní bolesti břicha
  • Krvavou, sliznatou stolici
  • Tvrdou stolici
  • Vyrážku a otoky

V takových případech rozhodně neváhejte navštívit lékaře. Také je dobré vést si deník o tom, co jste jedla, to by mělo pomoci vám i vašemu lékaři přesně určit, na jaké potraviny má vaše dítě alergii.

Měla bych se vyhnout určitým jídlům?

Každé dítě je jiné, ale některé maminky mohou zjistit, že když jedí fazole, květák nebo brokolici, jejich malé ratolesti může trápit plynatost. Některé zase mohou potvrdit, že poté, co si daly kořeněné jídlo, děti nemusí mít zrovna chuť na mateřské mléko. Čemu je ale určitě dobré se vyhnout, jsou ryby s vysokým obsahem rtuti, protože rtuť může poškodit vyvíjející se nervový systém. 

Je alkohol během kojení skutečně zcela zakázaný?

Jeden nebo dva alkoholické nápoje během 24 hodin jsou v pořádku, pokud si je dáte s dostatečným odstupem před krmením dítěte. Trvá přibližně 2 hodiny po jednom drinku, aby se alkohol nedostal do mateřského mléka. Jinak se samozřejmě pití nadměrného množství alkoholu nedoporučuje, nejen kvůli mateřskému mléku, ale také kvůli snížené ostražitosti, během níž by se mohlo stát nebezpečí.

Mohu kofein?

Stejně jako u alkoholu je nejlepší omezit množství kofeinu, které konzumujete během kojení. Více jak dva šálky denně mohou ovlivnit náladu i spánek vašeho dítěte.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: kidshealth.org