Klimatizace v autě pro nás může představovat smrtelné nebezpečí. Proč a co bychom měli dělat po nasednutí do vozidla

Sedneme-li si v létě do auta, první, co uděláme, automaticky zapneme klimatizaci, abychom sebe i auto rychle ochladili. Bohužel, v takové chvíli už nepřemýšlíme, jak škodlivý dopad to může mít na naše zdraví.

Co se děje ve vozidle?

Jde o to, že jakmile vystoupíme z vozidla a zamkneme jej, než do něj druhý den opět nasedneme, stačí se v uzavřeném prostoru nahromadit asi 500 mg benzenu, toxinu, který způsobuje rakovinu. Pokud bylo vozidlo zaparkováno na slunci, pak se benzen začne hromadit v obrovském měřítku – asi 3 000 mg látky, což je 40krát více, než je přípustná úroveň. Sedneme-li si tedy do auta, které bylo uzavřeno celou noc, a začneme dýchat benzen, jenž se ukládá v kostní dřeni a ve vnitřních orgánech, trvá velice dlouho, než z těla zmizí. Dokonce i v příručkách se píše, že je nutné interiér vyvětrat otevřením oken, než se spustí klimatizace.

Jak správně na to?

Nejideálnějším případem je otevřít dveře od auta a počkat pár minut, než si do něj sednete. Poté spusťte dolu také okýnka a nastartujte motor, ovšem bez klimatizace. Počkejte několik minut a teprve potom můžete začít ochlazovat vzduch pomocí klimatizace. Tímto způsobem minimalizujete negativní důsledky.

Do které skupiny se řadíte vy? Také ihned po nasednutí do auta pouštíte klimatizaci? Dejte nám vědět své návyky do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: interesno.fun