Důvody, proč je pro nás pláč ve skutečnosti dobrý a proč bychom neměli potlačovat slzy

Lidé jsou jedinými tvory na zemi, kteří roní slzy v důsledku emocionální reakce. Je to něco tak lidského a přitom něco, čemu se ve společnosti snažíme vyvarovat. Často se snažíme potlačovat své emoce natolik, až to může být pro náš organismus nezdravé. Zde je několik důvodů, proč je pro nás pláč ve skutečnosti dobrý.

Vyplachuje toxiny z očí

Společně s vodou a sodíkem obsahují slzy několik stresových hormonů, které vypouštíme skrze pláč a mnozí vědci se domnívají, že se tak zbavujeme negativních pocitů. Po pláči se často cítíme detoxikovaní a lehčí.

Pomáhá imunitnímu systému

Pláč uvolňuje napjaté svaly a stres uvnitř našeho těla. Obsahuje také hormon prolaktin, který posiluje imunitní systém.

Dostává nás do rovnováhy

Studie ukázaly, že pláč skutečně dokáže vyrovnat a regulovat emoce. Je tomu tak proto, že spouští parasympatický nervový systém, jenž řídí stabilitu a odpočinek. Proto, když pláčete, stabilizujeme své emoce a v těle vytváříte rovnováhu.

Zlepšuje vaši náladu

Delší pláč může uvolnit dobrý hormon, oxytocin, a endorfiny, které vyplavujete při práci, cvičení nebo smíchu. Tyto hormony mohou zmírnit nebo zcela utlumit emocionální nebo fyzickou bolest a podpořit dobrou náladu.

Vyvolává oporu

Lidé kolem nás na slzy často reagují s laskavostí a péčí, které vám mohou pomoci kolem sebe vybudovat životně důležitou podpůrnou síť, když prožíváte emoční bolest.

Pomáhá v procesu hojení

Úplné přijetí a tolerování vlastních slz vyžaduje velkou sílu na cestě k zotavení. Když pláčete, zpracováváte nejrůznější emoce související se zřejmým důvodem, což vám pomůže opravit staré rány ve vašem srdci.

Jak často pláčete vy? Potlačujete slzy nebo jim necháváte volný průběh? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com