Kočka a pes, úhlavní nepřátelé nebo kámoši jak hrom? Rozkošné video nerozdělitelné lásky je jasným důkazem

Tento pes se určitě může považovat za šťastného – má tu nejlepší ošetřovatelku, jakou si můžete přát – kočku. Když tato kočička viděla svého psího přítele ve špatném stavu, kdy byl vyčerpaný a bez sil, skočila přímo k němu, aby ho zasypala láskou. Takové vzácné přátelství si mezi sebou mohou vypěstovat skutečně i takoví úhlavní nepřátelé, za jaké jsou kočky a psi považováni.

Jak mít doma přátelskou dvojici?

Kočky a psi mají zcela odlišnou řeč těla. Přesto spolu mohou žít v jedné domácnosti, pokud jim dáme dost prostoru na vzájemné poznání a porozumění. Vyplatí se mít trpělivost a nenechat se zaskočit počátečním neúspěchem.

Čím mladší, tím lepší

Nejjednodušší je nechat si na sebe zvykat ještě mladá zvířata. Malí psi a malé kočky nemají zatím žádné negativní zkušenosti a velmi snadno si k sobě tedy najdou cestu. Soužití starších jedinců je samozřejmě možné také, ale vždy záleží na tom, zda například kočka nemá vzpomínky na to, že ji nějaký pes naháněl, nebo si pes zase nepamatuje, jak jej nějaká kočka velmi bolestivě škrábla do čumáku. I to se ale dá odstranit.

První seznámení by mělo být opatrné

Při prvním seznámení buďte proto velmi obezřetní a nikdy nenechávejte zvířata o samotě. Pokud se začnou vzájemně nahánět nebo se chovat agresivně, znovu je oddělte, dejte jim čas na uklidněnou a poté to zkoušejte znovu. Obvykle bývá situace nastavena tak, že pes může být pro kočku potenciálně větším nebezpečím. Proto by měl být zpočátku na vodítku a kočce by se měl dát prostor cítit se chvíli ve výhodě.

Psi jsou většinou přátelštější

Na druhou stranu, psi bývají obvykle přátelštější a méně teritoriální než kočky, takže se může stát, že agresivita půjde spíše ze strany kočky. Pak je nutné umožnit kočce mít vlastní prostor, který může považovat jen za své vlastní teritorium. Například to může být kočičí strom, na který pes nedosáhne. V každém případě by také měla mít zcela oddělený kočičí záchod, kde ji pes nebude nijak rušit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ohmymag.co.uk