Kojení jako prevence před pozdějším vznikem obezity dítěte? Odborníci nesouhlasí

„Válka mezi maminkami“, kde je hlavním bodem konfliktu kojení a výživa, neustále pokračuje už několik let. Kojící maminky často uvádí svou touhu snížit riziko obezity jejich dětí tím, že je budou co nejdéle kojit. Bohužel ale, spojitost mezi kojením a obezitou není až tak jednoduchá.

Po přezkoumání několika studií představují pravděpodobný vznik obezity dítěte zcela jiné faktory – zdali je maminka obézní, kvalita mateřského mléka, socio-ekonomické podmínky, které mají také vliv na ochranné účinky mateřského mléka atd. Následující studie tedy zjistila, že složení mateřského mléka se liší u štíhlé a obézní maminky, a to samozřejmě především kvůli jídlu, které konzumuje a také na základě mikroorganismů ve střevech. Což celé znamená, že ochranné vlastnosti mateřského mléka před obezitou nejsou univerzální.

Lékaři proto naléhavě vyzývají všechny maminky, aby si pamatovaly, že vyvarování se obezity u dětí je více než jen typ mléka, které konzumují jako miminka. Kojení by totiž mělo být prospěšné pouze tehdy, je-li součástí celkové snahy vést zdravý životní styl. Proto samotné kojení nemusí být skutečnou prevencí před obezitou.

zdroj: viral.readysethealth.com