Kolik kalorií denně můžeme sníst? Možná je to více, než jste si původně mysleli

Vědět, kolik kalorií můžeme za den sníst, je jedno z největších tajemství. Ačkoliv počet potřebných kalorií závisí na mnoha faktorech – věk, pohlaví, výška, znát obecný rozsah kalorií může pomoci při udržování nebo snižování hmotnosti.

Pojďme to jednou provždy rozseknout!

  • Množství kalorií, které tělo vyžaduje každý den, je založeno na bazální metabolické rychlosti a úrovni fyzické aktivity. A oč se přesně jedná? Bazální metabolická rychlost je v podstatě energie, kterou vaše tělo potřebuje, aby mohlo vykonávat veškeré životně důležité činnosti, mezi které patří například dýchání a trávení.
  • Tato denní dávka představuje asi 70% celkových kalorií, takže je celkem důležité ujistit se, že své tělo dostatečně zásobujete. Čím jste mladší a vyšší, tím je vyšší i bazální metabolická rychlost. Muži mají tendenci mít vyšší klidový metabolismus než ženy.
  • Co se týká zbylých 30%, většinou jde o úroveň fyzické aktivity, která se může lišit každý den. V podstatě čím jste aktivnější, tím víc musíte zvyšovat potřeby pro vaši energii.

Doporučené množství kalorií

Odborníci se shodují, že mnoho lidí si myslí, že jíst méně kalorií znamená lepší výsledky v hubnutí. Ovšem ve skutečnost se nedoporučuje, pokud nejste opravdu malého vzrůstu, jíst méně než 1 600 kalorií denně, což by mohlo vést k nedostatku potřebných živin a potlačení imunitního systému.

Jíst méně kalorií, než tělo potřebuje, vede ke zpomalení metabolismu, rozpadání svalů a nízké energii. Bez adekvátních kalorií se můžete setkat s nízkou hladinou energie, nadměrným hladem a změnami nálad. Samozřejmě na druhou stranu ani příliš mnoho kalorií není ideální stav. Bude narůstat hmotnost, objem tuku a větší spotřeba kalorií, než tělo vyžaduje. Navíc taková smažená a kořeněná jídla mohou vést i k překyselení žaludku.

Příjem kalorií na základě úrovně fyzické aktivity

Dokonalá rovnováha kalorií by měla doplňovat jak rychlost vašeho metabolismu, tak fyzickou aktivitu.

  • Velmi aktivní– denní cvičení na hodinu či více nebo fyzicky náročná práce vyžadují u žen příjem mezi 2 000 – 2 500 kaloriemi denně a u mužů 2 500 – 3 000.
  • Mírně aktivní– cvičení na 30 minut nebo hodinu denně žádá u žen 1 900 kalorií a u mužů 2 500.
  • Trochu aktivní– sem se řadí lidé, kteří denně ujdou asi 5 000 – 8 000 kroků, ženy by měly konzumovat kolem 1 800 kalorií a muži asi 2 200.
  • Žádná aktivita– lidé, kteří za den udělají méně než 5 000 kroků nebo vykonávají sedavou práci, pro ženy je stanoveno 1 600 kalorií denně a pro muže 1 800.

Buďte uvědomělí, počítání kalorií není to nejdůležitější

Ačkoli je počítání kalorií důležité pro udržení nebo snižování váhy, mějte na paměti, že se nejedná o jediný faktor, který je důležitý pro zdravou výživu a životní styl. Kromě toho se raději zaměřte na rostlinné a celozrnné potraviny. Stanovení počtu kalorií může vést k depresi a přejídání, pokud nebudete opatrní. Myslete více na potraviny, které můžete jíst v hojném množství bez výčitek svědomí.

zdroj: www.goodhousekeeping.com