Konec mateřské, zpět do práce. Jak si návrat do pracovního procesu co nejvíce usnadnit

Návrat do práce po mateřské dovolené není nikdy jednoduchý. Byla jste mimo kancelář několik měsíců, let a vracíte se jako jiná osoba s novými prioritami a obavami. Nemluvě o strachu z nových systémů a pravidel. Rádi bychom vám tento návrat zpět do pracovního procesu co nejvíce usnadnili, a proto pro vás máme pár tipů, jak do nové reality naskočit. Je lepší pomalý přechod nebo do toho skočit přímo rovnýma nohama? A na jakou emoční podporu se obrátit?

Co říkají odborníci

Je potřeba si uvědomit, že se nyní vše mění – od vašeho každodenního rozvrhu, přes nové povinnosti jako rodiče, až po vaši identitu jako dospělého člověka. Jedná se o intenzivní fyzickou a duševní změnu. V první řadě je třeba si uvědomit, že neděláte nic špatného. Je naprosto normální necítit se připravená opustit své dítě a rozhodnout se vrátit se zpět do práce. Je to výzva a žádná dokonalá cesta neexistuje. Ale existuje mnoho způsobů, jak si tuto cestu usnadnit.

Nebuďte k sobě příliš přísná

Váš život se dramaticky změnil, prvních pár týdnů budete plná obav, unavená a frustrovaná. Budou vás přepadávat myšlenky, které budou neustále v rozporu – udělala jste dobře, neudělala jste dobře. Věřte, že se mnoho žen vrací do práce a po chvíli odchází s výpovědí. Ale jen proto, že je to tak na začátku, neznamená, že takový stav budete zažívat navždy. Neustále si říkejte, že je příliš brzy na nějaké závěry. Nebuďte na sebe příliš tvrdá, vnímejte své emoce a mějte na paměti, že za čas bude zase vše jinak.

Zvažte své možnosti

Během návratu do práce je třeba zvážit možnosti, jaké vám vyhovují – práce na plný úvazek nebo práce na několik hodin týdně? Můžete-li si zvolit, zvažte výhody i nevýhody každé z možností.

Trénujte návrat do práce

Tím máme na mysli nejen vás, ale i vaše dítě. Snažte se přizpůsobit své dítě procesu, který nastane, jakmile se vrátíte do práce. Jinak řečeno váš první pracovní den by například neměl být stejný den, kdy jde vaše dítě poprvé do školky nebo poprvé zažije hlídání jinou osobou. Zkuste tedy ráno vstát, nakrmit své dítě, odvést ho do školky nebo na hlídání a vyrazit směr práce. Tam se otočte a vraťte se domů. Takto totiž bude začínat každý den váš i vašeho dítěte. Vaším cílem je získat realistický náhled toho, co lze očekávat.

Vyhledejte podporu

Návrat do pracovního života je proces, ve kterém byste neměla být sama. Zkuste vyhledat podporu a pochopení v určitých skupinách maminek, které prožívají nebo zažily totéž, co nyní vy. Budujte spojení s lidmi ve vašem okolí, kteří mají také malé děti, zjistěte, zdali jsou na tom někteří kolegové stejně a jak zvládli tento těžký proces. Nebojte se říct si o radu.

Resetujte svá očekávání

Ne vždy můžete začít tam, kde jste skončila. Pokud jste před mateřskou byla v práci první a odcházela poslední, teď už to zřejmě nebude možné. Musíte být realistická ohledně toho, co chcete a co zvládnete.

Obrázky: Freepik