Barvy interiéru volte moudře. Některé mohou vyvolat deprese, jiné vzrušení

Přesto, že o barevných stěnách v místnosti příliš nepřemýšlíme, ovlivňují naši náladu a myšlenky více, než se může zdát. Proto je důležité, abyste vybírali moudře, pokud plánujete malování interiéru. Barva má moc změnit tvar i velikost nábytku, jakožto i prostorové vnímání celé místnosti. Ovšem výběr může být pro některé lidi noční můrou. Patříte-li mezi ně, rádi bychom vám rozhodování usnadnili následujícím seznamem barev a jejich vlivem na vaši náladu.

Barvy působí třemi základními způsoby – aktivně, pasivně a neutrálně. Můžete je přizpůsobit svým osobním touhám, vkusu a účelu místnosti. Světlé barvy jsou vzdušné a místnost opticky zvětšují a projasňují, zatímco tmavé barvy působí sofistikovaně a teple, dodávají prostoru intimnější vzhled.

Červená

Nejintenzivnější barva, která dokáže pořádně rozpumpovat adrenalin a zvýšit hladinu energie. Je to dobrá volba, chcete-li vzbudit vzrušení, zejména v noci. V obývacím pokoji nebo jídelně červená barva spojuje lidi a podporuje konverzaci. V předsíni vytváří silný první dojem. Obvykle se považuje za velmi vhodnou do ložnice, kdy při svitu lampy působí tlumeně, sytě a elegantně.

Žlutá

Vynikající do kuchyně, jídelny nebo koupelny. V halách, předsíni a malých prostorech může žlutá barva působit přívětivě a radostně. Přesto ale, že zachycuje slunce a radost, není vhodná jako převládající barva v místnosti. Zde platí, že příliš mnoho škodí. Studie totiž ukazují, že lidé ve žlutém interiéru velice rychle ztrácí dobrou náladu a miminka dokonce více pláčou. Ve větším množství má tato barva tendenci podporovat pocity frustrace a hněvu.

Modrá

Modrá barva je považována za uklidňující a relaxační, často se proto používá v ložnici nebo koupelně. Pozor ovšem na pastelově modrou. Vypadá sice pěkně, ale na stěnách a vybavení interiéru je nepříjemně chladná, zejména v pokoji, kam vstupuje málo světla. Pokud se ale přece jen rozhodnete pro světle modrou nebo pastelovou, vyrovnejte ji teplými odstíny nábytku a textilií. Tmavě modrá vyvolává pocity smutku, proto ji nepoužívejte jako převládající barvu.

Zelená

Je vhodná téměř pro každou místnost v domácnosti díky svým uklidňujícím účinkům. Dodává dostatek tepla a podporuje pohodlí a soudržnost. Zmírňuje stres a dokonce se předpokládá, že pomáhá s plodností, což z ní dělá skvělou volbu do ložnice.

Fialová

Velice dramatická a sofistikovaná barva. Je často spojována s luxusem a kreativitou. Světlejší verze, jako je levandule nebo šeřík, přinášejí klid.

Oranžová

Podobně jako červená vyvolává vzrušení, nadšení a energii. I když to není zrovna dobrý nápad do obývacího pokoje nebo ložnice, je skvělá do domácí posilovny. Ve starověkých kulturách se věřilo, že oranžová léčí plíce a zvyšuje hladinu energie.

Neutrální barvy (černá, šedá, bílá a hnědá)

Jejich ctnost spočívá v jejich flexibilitě. Černá se často používá v malých dávkách jako doplněk, ve skutečnosti odborníci tvrdí, že každá místnost potřebuje dotek černé, aby jí dodala hloubku.

Obrázky: Freepik