Diagnóza podle barvy ušního mazu. Konzistence i zbarvení hodně vypoví o vašem zdravotním stavu

Z čištění uší se stala běžná součást každodenní hygieny. Nejčastěji používáme vatové tyčinky nebo tampónky, abychom naše uši zbavili mazu. Pokud si čistíte uši pravidelně, jistě jste si všimli, že se barva ušního mazu může občas lišit. Zbarvení může hodně prozradit o našem zdraví.

Šedivý ušní maz

Pokud na sobě nepozorujete žádné jiné zvláštní příznaky, šedá barva ušní mazu nemusí nic znamenat. Pravděpodobně se do vašeho ucha dostali další jiné nečistoty, jako je prach, jenž zbarvily ušní maz do šeda. V tomto případě je dobré zamyslet se, zdali jste nevykonávali práci ve znečištěném prostředí. Vliv může mít i prostředí, v němž žijete, například ve velkém městě.

Hnědá barva

Hnědý ušní maz, ještě ke všemu ve větším množstvím, může znamenat, že je u vás stres na denním pořádku. Možná si v současné době procházíte velice stresujícím obdobím, což může mít vliv i na takové věci, jako je barva ušního mazu. Bylo by dobré trochu zvolnit, oddechnout si, trávit chvíli čas v klidném prostředí.

Černý ušní maz

Černý ušní maz a ještě výrazné svědění, které je neustále intenzivnější, značí okamžitou návštěvu lékaře. Takové příznaky by mohly znamenat přítomnost plísně v uchu.

Kapky krve

Pokud si čistíte uši a vytáhnete vatovou tyčinku se stopami krve, je potřeba zpozornět. Může se jednat o známku poškozeného bubínku. Vaše ucho může být ovlivněno infekcí, jež může vést k akutnímu zánětu středního ucha, a to rozhodně není legrace. Co nejdříve navštivte svého lékaře.

Tekutý ušní maz

Pokud se v poslední době změnila konzistence ušního mazu, můžete si být celkem jistí, že se jedná o nástup zánětu. Opět, i v tomto případě, neodkládejte návštěvu lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com