Zlepšení efektivity hubnutí: Konzumace kávy půl hodiny před tréninkem zvyšuje spalování tuků

Káva je často považována za nápoj, který by na seznamu potravin a nápojů, jaké konzumovat během hubnutí či dodržování pravidel zdravého životního stylu, neměla nijak figurovat. Ovšem vědci přišli pro milovníky kávy se skvělou zprávou. Podle nich pití silné kávy půl hodiny před aerobním tréninkem zvyšuje spalování tuků.

Aerobní trénink

Aerobní trénink představuje cvičení, během něhož mají svaly maximální přístup ke kyslíku, v důsledku čehož dochází k intenzivnějšímu spalování tukových sloučenin. V praxi byste měli provádět cvičení, která zvýší srdeční frekvenci na úroveň, jež způsobí zrychlení metabolismu (příznivá srdeční frekvence pro aerobik je asi 120-130 úderů za minutu) a účinnější spalování tuků.

Důležitá je také doba trvání takového úsilí. Cvičení tohoto typu vyžaduje vytrvalost-minimální délka takového tréninku je asi 40 minut nebo více. To je velmi důležité vzhledem k tomu, že zpočátku tělo spaluje zásoby glykogenu nacházejícího se ve svalech. Teprve asi po 20-30 minutách je zahájena redukce tělesného tuku.

Při rozhodování o aerobním cvičení musíte mít na paměti ještě jednu velmi důležitou otázku, a to, že se tělo přizpůsobuje danému úsilí. Pokud chcete dosáhnout lepších výsledků, tj. zlepšit svou efektivitu a postavu, měli byste nastavit laťku výš a výš, např. prodloužením doby nebo zvýšením intenzity tréninku.

 

Silná káva zvyšuje spalování tuků

Ukazuje se, že silná káva může urychlit proces spalování tuků během aerobního cvičení. Vědci se podělili o velmi zajímavé závěry z nedávného výzkumu. Chtěli zjistit, zdali kofein má vliv na zlepšení sportovního výkonu.

Studie zahrnovala 15 mužů, kteří podstupovali cvičební testy 4x týdně. Účastníci studie byli rozděleni do 2 skupin. Jedna skupina konzumovala 3 mg/kg tělesné hmotnosti kofeinu a druhá dostávala placebo v 8:00 a 17:00. Úkolem výzkumníků bylo studovat rozdíl v oxidaci tuků během tréninku mezi uživateli kávy a těmi, kteří kávu nepijí. K jakým závěrům vědci dospěli?

Výsledky studie

Ukázalo se, že pití silné kávy (3 mg kofeinu / kg tělesné hmotnosti) způsobí, že budete spalovat tuky rychleji. Bylo také zjištěno, že trénink prováděný v odpoledních hodinách přináší lepší výsledky než trénink prováděný ihned po probuzení. Je to proto, že existuje taková věc jako denní výkyvy týkající se oxidace tuků během cvičení.

Abychom to shrnuli, pokud chcete, aby proces spalování tuků běžel efektivněji, pijte silnou kávu téměř půl hodiny před aerobním cvičením v odpoledních hodinách.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: medicalnewstoday.com, canal.ugr.es