Smlsnul si na vaší krvi komár? Buďte obezřetní, přenáší tyto nebezpečné nemoci. Mohou vás ohrozit i v Česku

Pokud nás kousne infikovaný hmyz, pociťujete pouze mírné svědění. Někdy však blízké setkání s hmyzem s sebou přináší vážné zdravotní následky. Zde je seznam nemocí, kterým jste vystaveni po komářím kousnutí.

Zika virus

Jde o onemocnění, které může narušit správný vývoj plodu, a proto je nebezpečné zejména pro těhotné ženy. Často je onemocnění mírné. Mezi běžné příznaky patří bolest hlavy, lehká horečka, svědění, papuly, zánět spojivek, bolesti kloubů a svalů.

Chikungunya

Proti této nemoci zatím nebyla vynalezena žádná vakcína. Chikungunya je tropické virové onemocnění, jenž zpočátku připomíná chřipku a způsobuje bolesti hlavy, svalů a kloubů, celkovou slabost organismu. Doprovodnými příznaky jsou otoky kloubů, vyrážka a svědění kůže. Nejčastěji symptomy zmizí po několika dnech, ale stává se, že přetrvávají i několik měsíců.

Malárie

Tato nebezpečná tropická nemoc může vést dokonce i ke smrti. Mezi typické příznaky malárie patří horečka, bolest hlavy, malátnost, bolesti svalů a slabost. Pokud tento typ příznaků zaznamenáte po návratu z Asie nebo Afriky, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře.

Západonilská horečka

Lidé, kteří jedou na dovolenou do Egypta, Španělska, Itálie, Izraele, západní Evropy nebo Severní Ameriky, jsou ohroženi západonilskou horečkou. Je obvykle mírná a asymptomatická. Lidé s oslabenou imunitou si mohou stěžovat na horečku, zvětšené lymfatické uzliny, nepříjemný pocit a bolest ve svalech. Bohužel, v extrémních případech se může rozvinout encefalitida a meningitida.

Horečka dengue

Virus dengue mohou přenášet egyptští komáři. Ve většině případů infikovaní lidé přecházejí onemocnění asymptomaticky. Dengue může občas způsobit bolest hlavy, vyrážku, horečku, slabost a bolest kloubů a svalů. Obvykle se pacienti zotaví po několika dnech. Virus se vyskytuje v Jižní a Střední Americe, jihovýchodní Asii a Africe.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com