Nejčastější kožní onemocnění, která je lepší rozpoznat co nejdříve, abyste mohli začít s léčbou

Kožní onemocnění jsou celkem běžným problémem, který se může vyskytnout u každého alespoň jednou za život. Bohužel se ale rychle šíří, takže je dobré ho rychle rozpoznat, abyste mohli začít s včasnou léčbou.

Akné

Postihuje především mladé lidi v období puberty. Za tento stav jsou zodpovědné hormony, které vytvářejí hnisavé erupce na kůži. Akné samozřejmě netrápí jen teenagery, ale i dospělé. Obvykle začíná zarudlou kůží a poté přechází ve svědivé léze. Po léčbě často zůstávají jizvy.

Lupy

Milióny lidí po celém světě trápí lupy. Za tento stav jsou zodpovědné houby, které se cítí dobře při vysokých teplotách. Lupy začínají svěděním, proto se postižený začne drbat na hlavě. Dochází k poškození epidermis, která dopadá na ramena a paže. Mezi příčiny lupů patří nejčastěji:

  • Špatná péče
  • Špatná kosmetika
  • Špatná strava

Kopřivka

Kopřivka je často doprovázena otokem. Získáváme ji po uvolnění histaminu, což je chemická sloučenina nahromaděná v buňkách našeho imunitního systému. Histamin se uvolňuje při alergické nebo zánětlivé reakci. Kopřivka může být i výsledkem bodnutí hmyzem, konzumace určitých potravin, užívání některých léků nebo pobytu na slunci.

Atopická dermatitida

Jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Kůže velmi svědí a pacient má pocit, že je příliš vysušená. Především na kloubech, jako jsou například lokty, se objevují červené suché skvrny. Když se stav neléčí, kůže se stává téměř průhlednou. Atopická dermatitida postihuje nejčastěji nohy, ruce a trup. Není těžké uhodnout, že takový člověk si může velmi snadno ublížit a každodenní život s tímto zánětem je nesmírně zatěžující a obtížný.

ShPsoriáza (lupénka)

Lupénka se rozvíjí v důsledku stresu, užívání alkoholu a špatné stravy. Mnoho odborníků na výživu doporučuje vynechat lepek, laktózu a cukr. Lupénka bohužel postihuje celé tělo, nejčastěji ochlupená místa. Projevuje se červenými skvrnami. Dodnes neexistuje jediný lék nebo způsob účinku, který by nemocným přinesl úlevu. Při psoriáze se doporučuje užívat vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: healthline.com, clevelandclinic.org