Kožní potíže naznačující vážné zdravotní problémy

Kůže je největší orgán lidského těla a je také nejvíce na očích. Přestože poskytuje ochranu všem tělesným orgánům a tkáním, i tak je docela citlivá nejen na vnější, ale také na vnitřní tělesné podmínky. Snadno na kůži například poznáme třeba hormonální změny, alergické reakce, nevhodné stravování, ale i poruchy funkce vnitřních orgánů. Je to proto velmi dobrý displej našeho zdraví. Porovnejte svoji pokožku například s pokožkou malých dětí. Ta je ještě čistá a nepoškozená nezdravým způsobem života. Je na dotek hladká a jemná a zároveň pružná a snadno se hojí. Jak velký rozdíl je mezi kůží vaší a vašich dětí?

Skvrny a vyrážky

Jakékoliv skvrnky, vyrážky, ložiska suché či olupující se kůže jsou jasným signálem toho, že v těle se děje něco, co by nemělo. Zejména pak pokud jsou tyto symptomy doprovázeny bolestí svalů či kloubů, případně i horečkou, neměli byste otálet s návštěvou lékaře.

Pokud se vám objevila tmavší sametová vyrážka na přední straně krku nebo na pažích, může to znamenat zvýšené riziko diabetu 2. typu. Jiné typy vyrážek mohou být příznakem selhávání či rakoviny jater, ledvin nebo jiných vnitřních orgánů.

Změna barvy kůže

U diabetu se může vyskytnout tmavší barva pleti, která značí potíže s absorpcí železa. Nažloutlý odstín zase značí potíže s játry, které vyvolávají nažloutlou barvu i v očním bělmu a na lůžkách nehtů. Tmavší barva jizev, vrásek či kloubů může značit hormonální poruchy, jako je Addisonova choroba, která postihuje nadledvinky.

Uzlíky na kůži

V případě tvorby uzlíků je vždy nutné vyhledat lékaře. Podle Americké dermatologické akademie mohou tyto útvary značit rakovinu kůže nebo vnitřní onemocnění či genetický syndrom. Nažloutlé uzlíky na pažích, nohou nebo hýždích mohou být způsobeny vysokou hladinou triglyceridů, které opět ukazují na diabetes.

Změny nehtů

I nehty jsou součástí kůže a jakékoliv změny jejich struktury, barvy nebo kvality opět značí potíže. Často se na nehtech projevuje nedostatek některého důležitého minerálu, ale také systémový problém s některým z tělesných orgánů.

Plísně nehtů mohou být příznakem lupénky, která se obvykle vyskytuje zejména na kůži. Lidé s lupénkou rovněž trpí bolestmi kloubů a psoriatickou artritidou, ale také potíže s ledvinami a/nebo játry.

Obrázky: Freepik