Krevní test dokáže odhalit rakovinu i čtyři roky před vypuknutím příznaků

Rakovina je velký strašák i přes pokročilý lékařský výzkum, který lidstvo v této oblasti podniklo. Včasná diagnóza je nejlepším prostředkem, jak se z této nemoci vyléčit. Většinou pacienti ale s příznaky přicházejí k lékaři velmi pozdě, což je v mnoha případech stojí život. Zdá se, že vědečtí pracovníci ale udělali další ohromný krok vpřed. Vyvíjejí totiž krevní test, který dokáže odhalit nadcházející vznik rakoviny, a to až celé čtyři roky předtím, než vypuknou první příznaky. To je průlomový objev, který by mohl zachránit miliony lidských životů.

Vědci se spojili proti rakovině, zdá se, že uspěli

Mezinárodní vědecký tým pod vedení čínských specialistů testuje možnosti detekce až pěti typů rakoviny z jediného krevního vzorku. Zdá se, že budou schopni z krve detekovat rakovinu žaludku, střev a konečníku, jater, plic a jícnu.

Podle prvotního ověřování byl test s názvem PanSeer schopen detekovat rakovinu až u 95 procent jedinců, kteří neměli žádné příznaky rakoviny, ale v pozdějších letech jim byla tato nemoc diagnostikována. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Nature Communications 21. července 2020.

Čínský test není první na světě

Pokusy o detekci rakoviny z krevní plazmy už se vědci zabývali i v minulosti. Současný tým na tyto studie navázal a výsledkem je velký pokrok. Nový test je založený na screeningu specifických oblastí DNA v krevní plazmě, které signalizují přítomnost genů spouštějících vznik tumorů.

Na základě analýzy vzorků krve zdravých jedinců i pacientů s rakovinou pak dali vědci dohromady s pomocí umělé inteligence algoritmus schopný určit z krevního vzorku, zda je DNA ovlivněna nádorovým bujením.

K vývoji testu bylo použito celkem 414 vzorků plazmy jedinců, kteří nejméně pět následujících let zůstali bez rakoviny a 191 vzorků lidí, kterým byla diagnostikována rakovina žaludku, tlustého střeva, jater, plic nebo jícnu.

Obrázky: Freepik