Koktání je u dětí velmi časté. Kroky, kterými mohou rodiče pomoci, aby se potomci této vady zbavili

Každé dítě je jiné. Může to znít jako klišé, ale je to pravda. Jakmile začne dítě koktat, může to být pro rodiče znepokojivé, ale většina dětí se tohoto problému dříve nebo později zbaví. Jedná se rozhodně o prvek, který může být pro dítě nebezpečný hlavně ze sociálního hlediska, protože se mu mohou jiné děti smát nebo ho šikanovat, protože koktá.

Koktavost má mnoho podob

Každé dítě ví, co chce vyjádřit. Při koktání mají jen problém to říct nahlas. Existují tři různé druhy koktání. Opakování, kdy děti opakují slovo nebo část slova. Prodloužení, kdy natahují zvuk na dlouhou dobu. Přerušení, když mají potíže vyslovit slova. Poslední zmíněné je nejčastější a obvykle se považuje za příznak koktavosti.

Koktání je častější u chlapců než u dívek

Může se vyskytovat u několika generací v jedné rodině. Nevíme přesně, proč se to děje, ale je to tak. S největší pravděpodobností k tomu dochází v důsledku kombinace faktorů, které se v každé rodině výrazně liší. Důležité ale je, že se ve většině případů nejedná o trvalou poruchu a děti ji mohou ze svého života odstranit.

Jak pomoci dítěti zvládnout koktání

Koktání může dětem způsobovat stres a úzkosti, a proto byste to neměli podceňovat. Nejlepší způsob, jak dítěti pomoci, je trpělivost a podpora. Odborníci na komunikaci a vývoj dětí doporučují, aby rodiče vytvořili uvolněné prostředí pro konverzaci a praktikovali ji každý den. Musí také mluvit pomalu a uvolněně. Nedokončujte slova nebo věty za své dítě. Nechte ho dokončit celou větu, i když to bude trvat dlouho.

Stejně tak se zaměřujte na obsah toho, co se vám snaží říct. Způsob, jakým to říká, pro vás nesmí být tak důležitý a nesmí vás znervózňovat, protože to dítě pozná. Pokud můžete, koktání zcela ignorujte. Pokud ho vaše dítě zvýrazňuje a vadí mu to, buďte tolerantní a vytrvejte. Sedněte si s ním a vysvětlete mu, že je to naprosto v pořádku a nemusí se ničeho bát. Pokud má problémy v kolektivu dětí, ujistěte ho, že nedělá nic špatného.

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Ve většině případů se koktání vyřeší samo během šesti měsíců. Celých 75 procent koktavých dětí přesně během této doby koktat úplně přestane. S pediatrem dítěte nebo logopedem byste se měli poradit, pokud koktání trvá déle než šest až dvanáct měsíců. Rizikovým faktorem je také věk 3-4 let, protože to zvyšuje pravděpodobnost, že bude trvat déle. Samozřejmě sledujte míru a frekvence koktavosti. Pokud se zvýší, měli byste se také poradit s odborníkem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu