Krvácení dásní není banalita, kterou lze přehlížet. Podle vědců úzce souvisí s nedostatkem důležitých vitamínů

Krvácející dásně jsou bohužel poměrně běžným problémem, což vede lidi k myšlence, že je to vlastně normální. Opak je pravdou. Krvácející dásně (při čištění zubů nebo například při kousání jablka) mohou znamenat nedostatek důležitých vitamínů. Vědci z Washingtonské univerzity přezkoumali 15 klinických studií s onemocněním dásní, kterých se zúčastnilo přes 1 000 účastníků. Výsledky výzkumů vedli k myšlence, že krvácející dásně velmi úzce souvisí s nedostatkem vitamínu C.

Příčiny krvácení z dásní

Příčiny mohou být různé. Někdy se jedná o příznak paradentózy, což je onemocnění, jehož výsledkem je vypadávání zubů. Tato nemoc je bohužel velice častá, což je jen další důvod pro to, abyste problém s krvácejícími dásněmi nepodceňovali. Pokud však váš zubní lékař paradontózu vyloučil, půjde s největší pravděpodobností o nedostatek vitamínu C v těle.

Nedostatek vitamínu C

Nedostatek tohoto vitamínu je známý zejména v případě námořníků, kteří trávili dlouhou dobu na moři. Museli se zaměřit na doplňování tohoto vitamínu.  V současné době se tato choroba opět začíná projevovat, a to zejména u sociálně slabých lidí, kteří si nemohou dovolit pestrou stravu.

Zkouška na množství vitamínu C v těle

Pokud vás trápí krvácející dásně opakovaně, můžete svého lékaře požádat o speciální test, který odhalí jeho hladinu ve vašem organismu. Za tento test budete muset zaplatit – zpravidla se jedná o stokorunové částky.  Kromě toho se můžete zaměřit na příjem vitamínu C – zejména ve formě ovoce a zeleniny. Mezi nejlepší zdroje patří petržel, červené papriky, kapusta, kiwi, jablka a citrusy. Nepřijímejte ale vitamín C jako ovocné šťávy, protože ty obsahují příliš mnoho cukru.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: News-medical.net